Studená sprcha v prvom polčase, doma musíme zmazať štvorgólový náskok súpera
štvrtok 19. 8. 2021 od 20:00
Stadion Střelnice, Jablonec nad Nisou
5:1(4:0)
FK Jablonec - MŠK Žilina
Góly: 10. a 22. Kratochvil, 41. Doležal, 45.+ Považanec, 90. Martinec - 75. Jibril
ŽK: 30. Pleštil, 32. Pilař, 70. Holík - 40. Bichakhchyan, 49. Sluka, 52. Anang, 76. Fazlagić, 85. Rusnák
Rozhodca: Kehlet - Hummelgaard, Sørensen (všetci Dánsko)

FK Jablonec
Hanuš - Holik, Kubista, Zelený, Krob - Houska, Považanec (84. Hübschman), Kratochvil (79. Martinec) - Pleštil (75. Malinský) , Doležal (C) (84. Čvančara), Pilař (79. Smejkal)

Petráš - Rusnák, Minárik (C), Kiwior, Anang - Gono (46. Slebodník), Fazlagić, Bichakhchyan - Kaprálik (46. Sluka), Jibril (80. Jambor), Ďuriš (80. Goljan)
Boj o skupinovú fázu Európskej konferenčnej skupiny nám v play-off prisúdil český Jablonec. Prvý polčas na pôde súpera na severe Čiech priniesol pre futbalistov MŠK Žilina poriadne studenú sprchu, keď naše chyby Jablonec nekompromisne trestal, a to až štyrikrát. Po zmene strán to našťastie ustálo, stále to však z našej strany nebol futbal z predošlých kvalifikačných kôl. Akú takú nádej pred domácou odvetou nám vlial gól Taofiqa Jibrila, štvorgólový náskok však vrátil domácim v poslednej minúte Martinec, po ktorom musíme pod Dubňom v domácej odvete zmazať štvorgólový náskok súpera.

Ani v prvom zápase proti Jabloncu tréner Pavol Staňo nemenil víťaznú zostavu spred týždňa proti Tobolu, a tak sme nastúpili prakticky v plnej sile. Rovnako tak domáci tím nasadil očakávané mená, a tak sa severe Čiech mohol začať "prvý polčas" ostro sledovanej česko-slovenskej konfrontácie.

Prvá akcia síce patrila domácim, ale v 2. minúte dostal na ľavej strane príliš veľa priestoru Dávid Ďuriš. Škoda, že to neskúsil strelecky, jeho prihrávku obrana Jablonca odvrátila na roh. Po ňom prišlo naše prvé zakončenie, Jakub Kiwior hlavičkoval razantne, ale iba do miest, kde stál pripravený Hanuš. Domáci mali miernu prevahu, ktorú korunovali vedúcim gólom v 10. minúte. Po štandardke sa lopta odrazila ku Kratochvílovi, na ktorého strelu si síce Samo Petráš siahol, no nestihol ju vytesniť mimo našu sieť. Vysoké lopty na Doležala sú doménou Jablonca, čo potvrdil domáci kapitán hlavičkou v 16. minúte, Petráš jeho zakončenie kontroloval. Po vedúcom góle sme sa trochu dlhšie dostávali do svojej prevádzkovej teploty, v 21. minúte to skúšal z podobnej pozície ako v Kazachstane Miroslav Gono, pravačka ale mierila tentokrát veľmi nepresne. Naopak, na druhej strane prichádzali nebezpečné centre a Kratochvíl na prvej tyči jemným tečom poslal Jablonec do dvojgólového vedenia. Šošoni tak museli dobiehať manko, zobrať to chcel na seba Kiwior, tiesnenému mu strela ľavačkou nevyšla. Kombinácie nám nevychádzali podľa predstáv a presne na chyby čakali domáci, ktorí hrozili práve z pre nich nepríjemných krídelných priestorov. Nie a nie sa chytiť dobrou akciou či prihrávkou, navyše domáci boli maximálne efektívni a v 41. minúte vystihli rozohrávku, Doležal nešpekuloval a strelou po prvom dotyku rozveselil domáce tribúny po tretíkrát. Už už sme čakali len na polčasový hvizd, prišla však ďalšia strata lopty a keď sa nedarí, tak sa nedarí. Považancovu strelu niekto tesne pred Petrášom hneď dvakrát tečoval a náš gólman ostal bezmocný aj po štvrtýkrát.

Na nevydarený polčas reagoval tréner Staňo zmenou rozostavenia i dvojitým striedaním ihneď po zmene strán, na trávnik vybehol Branislav Sluka a Tibor Slebodník, ktorí nahradili Miroslava Gona a Adriána Kaprálika. V pohotovosti musel byť ale znova Petráš po strele Housku, ktorú našťastie vyrazil. Domáci sa naďalej dostávali jednoducho k prechodom do útoku a centrom, ktoré nám robili problémy. Naopak, nám to jednoducho nešlo. Potvrdila to iba brejková situácia z 63. minúty, ktorú zakončil Matúš Rusnák mimo brány, navyše na ňu nedočiahol v sklze ani Ďuriš. Pri ďalšej šanci sme si vydýchli, Kratochvíl našťastie netrafil takmer úplne odkrytú ľavú časť našej brány. Žltozelení bojovali, štandardka, ktorú vybojoval i zakončoval Vahan, skončila iba na múre hráčov v zelenom. Anangova strela o päť minút neskôr zas preletela až za štadión. Akcia a hneď aj s prívlastkom gólová nám konečne vyšla V 75. minúte, rýchla výmena lôpt si našla pred bránou domácich Jibrila, ktorý si loptu ideálne spracoval a ešte lepšie zakončil - 4:1. Vzápätí vyfasoval žltú kartu Fazlagić, ktorá je pre neho treťou v Európe a budúci týždeň bude musieť s určitosťou pauzovať. Ďalšie negatívum prišlo v 90. minúte, kedy sme si nepostrážili Martinca tesne pred Petrášom, ten z rohu hlavou zvýšil opäť na rozdiel štyroch gólov.

Domáca odveta bude náročná, ale určite nebude nemožné zmazať aj štvorgólové manko. O to viac vás budeme potrebovať o týždeň vo štvrtok na tribúnach Štadióna MŠK, kde je naplánovaný výkop na 18:00 hodinu.

Petr Rada, tréner FC Jablonec
"Vstúpili sme dobre do zápasu, chceli sme súpera napádať a padli nám tam góly. Niektoré boli možno aj šťastné. Celé mužstvo hralo dobre. Veril som hráčom, preto som nerobil ani zmeny. Až na konci, keď už ubúdali sily. Chválim celý tím. O postupe nie je ešte rozhodnuté, je tam umelá tráva, stať sa môže všetko."
Pavol Staňo, tréner MŠK Žilina
„Myslím si, že dnes rozhodli dôležité súboje v pokutovom území a v jeho blízkosti, ktoré sme si nedokázali ustrážiť. Domácim sa hneď podarilo skórovať a keď vonku prehrávame o dva, tri góly je ťažké na to zareagovať. Aj so skúsenejším mužstvom by to zamávalo. Po šoku v prvom polčase sme sa snažili dostať späť do zápasu, čo sa nám aj čiastočne podarilo gólom na 1:4. Verili sme, že doma bude odveta vyzerať úplne inak, a o to viac nás mrzí ten gól na koncil duelu zo štandardky. Chalani boli dnes nastavení dobre, rolu zohrala asi dôležitosť zápasu a emócie, ktoré nám trochu zväzovali nohy. Neskôr sme však ukázali, že dokážeme byť priamočiarí, že vieme zakombinovať a boli momenty, kedy sme jasne ukázali, že futbal hrať vieme. Tento výsledok je pre nás krutý, škoda dvoch brejkových šancí na začiatku stretnutia, ktoré mali skončiť gólom. Možno by sa vyvíjalo inak, no je to len v rovine teórie. Jednoducho, prehrali sme rozdielom triedy, bolí to, no futbal prináša aj takéto okamihy. Musíme zdvihnúť hlavy, pracovať na sebe a vytiahnuť aj z negatív v dnešnom zápase pozitívne veci. Neviem, či sme schopní zmazať toto štvorgólové manko, dôležité je veriť, aby sme dobre zareagovali a išli za víťazstvom. Teraz treba mať čistú hlavu, dobre si to zanalyzovať a urobiť všetko preto, aby sme doma vyhrali."
Vahan Bichakhchyan, stredopoliar MŠK Žilina

„Neviem sám, čo mám k zápasu povedať. Súper mal dnes svoj deň, bol maximálne efektívny a väčšina ich šancí skončila gólom. Naopak, nám sa vôbec nedarilo, ťažko sa mi to hodnotí. Stále však máme k dispozícii 90 minút, musíme na to čím skôr zabudnúť a v ťažkej chvíli ukázať silu nášho tímu. Takto sme si to pred zápasom nepredstavovali, no my vieme byť doma silní a efektívni rovnako ako Jablonec dnes. Samozrejme, bude to ťažké, ale nič nie je nemožné. Určite sa o to aspoň pokúsime a budeme veriť, že to môžeme zvládnuť. Som si istý, že sa nevzdáme a zabojujeme až do úplného konca.“