SC | Košice sme zdolali aj v odvete, po dvoch rokoch sme opäť vo finále pohára
utorok 4. 5. 2021 od 15:30
Štadión MŠK Žilina
4:1(3:1)
MŠK Žilina - FC Košice
Góly: 2. Ďuriš, 12. Bichakhchyan (pok. kop), 38. Myslovič, 90. Minárik - 17. Pačinda
ŽK: 40. Fazlagić, 69. Ďuriš (obaja Žilina)

Fauly: 14:11

Belko - Rusnák, Kopas, Kiwior, Javorček (46. Minárik) - Myslovič, Fazlagić (46. Gono), Bichakhchyan (68. Bernát) - Ďuriš (C), Kurminowski (60. Jambor), Kaprálik (46. Slebodník)

FC Košice
Kira - Liener (46. Karaš), Kis, Magda, Pavúk, Kim - Novák (78. Tišťan), Jakúbek - Gáll (62. Sabol), Pačinda (C), Kountouriotis (62. Gladiš)
Po necelom týždni čakal na futbalistov MŠK Žilina odvetný zápas semifinále Slovnaft Cupu proti Košiciam na domácom trávniku. Dvojgólový náskok z východu sme v žiadnom prípade nebránili, práve naopak. Už v prvom polčase totiž skončili v košickej sieti tri naše strely.

Druholigistu sme tak zdolali aj v odvetnom semifinálovom stretnutí a zaslúžene si zahráme finále 52. ročníka Slovenského pohára.

ZOSTRIH ZÁPASU

V zostave urobil tréner Pavol Staňo oproti prvému semifinálovému zápasu niekoľko zmien, ktoré sa dotkli aj rozostavenia. Po drobnom zranení sa do obrany vrátil Jakub Kiwior, rovnako vpredu už operoval jeho poľský kolega Dawid Kurminowski pri typickom rozostavení 4-3-3.

Duel sa nám ani poriadne nestihol rozbehnúť a za druhou výhrou zavelil premiérovo s kapitánskou páskou odchovanec a krídelník Dávid Ďuriš. Na pravej strane sa do veľkej príležitosti dostal Adrián Kaprálik, ktorého tutovku vyrazil Kira iba pred seba, kde číhal práve Ďuriš - 1:0. Košice sa snažili odpovedať Pačindom, striehnúcim na hranici šestnástky, no kapitán hostí nepokrytý našimi hráčmi zakončil iba tesne nad našu svätyňu. Dlho sme nečakali a padol aj druhý gól. Plynula 11. minúta, keď košický Kountouriotis fauloval v pokutovom území prenikajúceho Kaprálika a rozhodca okamžite pískal pokutový kop. Loptu si postavil Vahan Bichakhchyan a rutinérsky ju poslal do protipohybu brankára Kiru, čím nás dostal do dvojgólového vedenia - 2:0. V 14. minúte sa chcel medzi strelcov zapísať aj Dawid Kurminowski, no pri jeho strele z okolia jedenástky tentokrát úspešne zakročil gólman Košíc. K sľubovanej ofenzívnej prestrelke prispeli v 17. minúte aj hostia. Po diskutabilne odpískanom rohovom kope a vrátení lopty späť do šestnástky sa do vzduchu zavesil nikým nekrytý Pačinda a skóroval v našom semifinálovom dvojzápase už tretíkrát. Agilný Adrián Kaprálik sa dostal k príležitosti opäť aj v 30. minúte, ale tesne pred brankárom nestihol loptu umiestniť do siete. Nevyšlo to ani o päť minút neskôr po jeho úniku, keď posielal pekný oblúčik na zadnú tyč, kde sa však márne načahoval Kurminowski. Tretia gólová radosť a azda najkrajší moment zápasu prišiel v 38. minúte po výstavnej rane z minimálne 25 metrov v podaní Patrika Mysloviča. Ten si jemne posunul loptu a milimetrovo vymietol pavučinku na Kirovej bráne aj s prispením žrde - 3:1. Šance pribúdali aj naďalej, v tomto prípade po rohu nakrátko, po ktorom Vahan hľadal za obranou jemným oblúčikom Adama Kopasa. Pekne nacvičený signál však Šošonom pred prestávkou tesne nevyšiel, náš obranca na loptu nedočiahol.

Pri vstupe do druhého dejstva poslal tréner Pavol Staňo do hry až tri nové tváre. Na hraciu plochu zavítali Miroslav Gono, Tibor Slebodník a Ján Minárik, ktorí nahradili trojicu - Enis Fazlagić, Adrián Kaprálik a Dominik Javorček. Druhá polovica zápasu sa oproti prvému niesla v oveľa pokojnejšom duchu, ktorý narušil až náznak príležitosti hostí po rohu a zakončení Gálla. Ďalšie striedanie na našej strane prišlo v 60. minúte, keď Kurminowského nahradil Timotej Jambor. O pár sekúnd vzápätí to skúšal košický Kountouriotis, Belka síce natiahol, no ten jeho pokus kontroloval. Hra sa v týchto fázach odohrávala predovšetkým na našej polovici, Košičania sa snažili duel zdramatizovať, ale do nebezpečných šancí sa veľmi nedostávali. Vážnejšie vzrušenie nepriniesla ani lopta za obranu od Bernáta, na Ďuriša bola príliš rýchla. Nevyšiel ani prízemný center z rohového kopu, ktorý stihol odvrátiť obranca Pavúk. V 84. minúte to už skoro vyšlo hosťom, ale zasiahnuť vo veľkej šanci Pačindu dokázal s prehľadom náš pohárový hrdina Ľubomír Belko. Skórovať sa tak v závere podarilo po štvrtýkrát v zápase Šošonom. V poslednej minúte si loptu na priamy kop postavil Patrik Myslovič, pokus mu síce nadvihol múr, no práve na to čakal za obranou zabudnutý Ján Minárik a zblízky upratal loptu pod brvno Kirovej brány a pečatil na konečných 4:1. V jednominútovom nastavení sa už nič nestalo a do finále postupujeme po sumárnom výsledku 8:3.

Futbalisti MŠK Žilina sa tak po ročnej odmlke znova predstavia vo finálovom dueli Slovnaft Cupu. O trofej v 52. finále Slovenského pohára vyzvú v stredu 19. mája od 18:00 hod. na Tehelnom poli lepšieho z dvojice Slovan - Banská Bystrica (prvý zápas 3:0, odveta sa hrá v stredu 5. mája).

Pavol Staňo, tréner MŠK Žilina
„Sme radi, že hneď začiatok zápasu nám vyšiel a upokojil nás. Pokiaľ je lopta v hre, vždy sa to môže zvrtnúť. My sme to ale nepripustili a zaslúžene dokráčali do finále. Košice hrali sympatický futbal, ale dvomi gólmi na začiatku sme zlomili odpor súpera, a tak sme mohli aj prerotovať zostavu a pošetriť hráčov na ďalšie stretnutia. Mali sme veľkú túžbu prebojovať sa do finálového stretnutia, keďže v lige sa nám to trochu pokazilo. Zápas sme mali pod kontrolou. Verím, že finále 19. mája bude pre nás vyvrcholením ročníka. Pravdepodobne proti Slovanu to bude zaujímavý zápas, na ktorý sa tešíme.“
Jozef Vukušič, tréner FC Košice
"V prvom rade to bola dobrá skúsenosť pre moje mužstvo, pretože sme hrali proti špičkovému ligovému mužstvu. Myslím si, že sme zohrali dva dobré zápasy. Napriek tomu, že sme oba prehrali, snažili sme sa hrať náš kombinačný futbal. Dostávali sme sa do šancí, Žilina bola určite lepšia v efektivite premieňania šancí."
Patrik Myslovič, záložník MŠK Žilina

"Od prvej minúty sme chceli ísť za víťazstvom, vôbec sme nekalkulovali a nebrali do úvahy, že máme skóre k dobru. Chceli sme vyhrať, čo sa nám aj v prvom polčase darilo. V druhom sme už chceli čo najviac držať loptu, režírovať hru a mať všetko pod kontrolou. Som rád za každú šancu, snažím v každom jednom zápase zahrať, ako najlepšie viem a verím, že dôveru budem mať naďalej. Gól bol dnes taká čerešnička na torte. S podobným situácií to skúšal a som rád, že to tam zapadlo ideálne. Finále bolo naším veľkým cieľom, išli sme si tvrdo za tým a sme veľmi radi, že sa nám to aj podarilo. Nekončíme a chceme to potvrdiť aj vo finále."