Fauly: 12:9

FK Železiarne Podbrezová
Ludha (C) - Bartoš, Oravec, Grešák – Kováčik, Bajo (46. Špyrka), Paraj, Talakov (77. Ďatko) – Galčík (73. Blahút), Kuzma (86. Bakaľa), Masaryk (46. Kabongo)

Belko - Minárik (C), Stojchevski, Ndjeungoue - Gomola (55. Rusnák), Gidi (55. Myslovič), Adang (71. Sauer), Javorček - Ďuriš (71. Essomba), Jambor, Iľko (55. Kaprálik)

Po domácej víťaznej premiére ročníka proti Ružomberku cestovali Šošoni v rámci 2. kola Niké ligy na Horehronie. Aj domácim vyšiel vstup do sezóny, a tak sa čakalo, ktorý tím bude pokračovať vo víťaznom trende. V prvom polčase to však vyzeralo skôr na bezgólovú remízu, ani jeden tím svojím herným prejavom nenadchol. Do druhého dejstva vstúpili nielen aktívnejšie, ale aj gólovo domáci. My sme podobne ako pred prestávkou hrozili iba zo štandardiek, naopak, domáci v 70. minúte pridali druhý presný zásah, ktorý poistil ich výhru. Šošoni tak po nepriaznivej bilancii proti Podbrezovej z predošlej sezóny opäť zaknihovali na Horehroní prehru, tentoraz premiérovú v novej Niké lige.

ZOSTRIH ZÁPASU

Po štvrtkovom konci v Európe prišlo na pôde Podbrezovej k sľúbenému prerotovaniu zostavy od trénera Jaroslava Hynka. Piati hráči zostali zo základnej zostavy proti Gentu, šestica nastúpila čerstvá. Okrem iných dostal od začiatku šancu, premiérovú v lige krajný obranca Martin Gomola. Pre zranenie v dueli s Gentom absentoval úspešný strelec z Ružomberka Henry Addo.

Na novom trávniku u železiarov sa dal hrať napriek daždivému počasiu, ktoré panovalo na Slovensku, ideálny futbal. Domáci mali prvú šancu v 6. minúte po priamom kope Bartoša, obranca Podbrezovej mieril nad brvno žilinskej brány. Podobne strieľal o niekoľko sekúnd aj Grešák, rovnako tesne minul Belovu bránu. Ani Ludha nemusel pri prvých dvoch pokusoch žltozelených vážnejšie zasahovať, Javorčekova strela pri pošmyknutí mala od cieľa ďaleko, Iľkovej zas chýbal dôraz. Kombinácie prevládali na oboch stranách, absentovali však šance či vzruch pred obomi šestnástkami. To zmenil až v 25. minúte Timotej Jambor, ktorý priamym kopom poriadne natiahol Ludhu, pravačkou ho ale neprekvapil. Rovnako pochodil po bombe z dorážky aj Stojchevski. Belo sa zas nenechal zaskočiť strelou k tyči od Talakova, ktorú vytesnil na roh. Dobre sme dostupovali v defenzíve k hráčom súpera, naopak, vpredu nám chýbala lepšia súhra a finálna prihrávka. Aj preto pripomínal prvý polčas s minimom príležitostí ten premiérový ligový proti Ružomberku spred týždňa. Tentoraz sme sa ale nepresadili pred odchodom do šatní, a tak sa za bezgólového stavu išlo do kabín.

Po zmene strán prišlo v domácom tábore k dvojitej zmene i dvojitej tutovke v 50. minúte. Belko najskôr zlikvidoval Galčíkov pokus na bližšiu žrď a zázračný zákrok previedol aj z následného rohu. Na päťke prudko hlavičkoval pod brvno Paraj a Belo znova predviedol svoju extratriedu. Ďalšie varovanie prišlo v 55. minúte, kedy sa síce Galčík tešil z gólu, ale jeho radosť pokazil VAR. Oživiť hru najmä vpredu prišlo po tomto momente trojité striedanie na našej strane. Trojica Kaprálik, Rusnák a Myslovič sa však prizerali rohu domácich zahratému nakrátko, ktorý Galčík potiahol na roh šestnástky a tečovanou strelou, ktorá zapadla na bližšiu tyč, poslal domácich do vedenia. Tyč hrala s domácimi v 63. minúte po priamom kope Paťa Mysloviča, ten svoju ľavačku šikovne skryl popod múr. Nám v 70. minúte, žiaľ, nepomohlo nič. Od Kabonga sme až nepochopiteľne v šestnástke odstúpili po zblokovanej strele a nechali mu dostatok priestoru na presnú a gólovú poistku pre domácich. A to ešte Belo predvádzal ďalšie spoľahlivé zákroky, v ďalšom súboji proti českému útočníkovi vyšiel ako víťaz. V 80. minúte vychytal Kabonga z tesnej blízky. Aký-taký záverečný nápor zo strany hynkovcov neprichádzal, Myslovičovu strelu, ktorá síce mala dobré parametre, do toho počítať len ťažko. A keď už prišla šanca a aj gólové zakončenie Javorčeka, rozhodca predtým videl faul vo vzdušnom súboji. V závere ešte Belko vytiahol ďalší exportný zákrok po Špyrkovej bombe. Nadstavený čas priniesol ešte jeden žltozelený únik, zbabrané zakončenie však charakterizovalo naše útočné snaženie v tomto stretnutí.

Po štyroch neúspešných pokusoch v rámci minulého ročníka sa nám nepodarilo pokoriť Podbrezovú ani na začiatku tohto nového ročníka. Po výhre si tak pripisujeme prvú prehru v sezóne.

Šošoni sa najbližšie predstavia doma, v 3. kole doma pod Dubňom privítame Trenčín v sobotu o 18:00 hod. Vstupenky v predaji čoskoro iba cez náš web

Roman Skuhravý, tréner FK Železiarne Podbrezová
„Využili sme, že Žilina má za sebou náročný program. Prvý polčas bol z našej strany kostrbatý, hoci sme tam mali nejaké príležitosti. Cez polčas sme si niečo povedali. Upravili sme zakladanie útoku a zlepšili pressing. Som rád, že som v druhom polčase videl mužstvo, ktoré si umne išlo za výhrou. Chcel by som hráčom pogratulovať za predvedenú hru a výsledok. Veril som, že tento zápas zvládneme. Chcem, aby sme boli aj naďalej drzí, vášniví a sebavedomí. Ak toto bude mať, môžeme sa zlepšovať a uvidíme, čo dosiahneme.“
Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
„Osobne nemám radosť z výsledku ani výkonu. Hráčov sme sa snažili na dnešok pripraviť čo najlepšie, ale na prístupe či komunikácii niektorých chalanov bolo vidno, ako keby nechceli pre Žilinu urobiť maximum. V zápase bolo mnoho vecí, ktoré sa mi nepáčili, čo si ale musím rozobrať individuálne s konkrétnymi hráčmi či družstvom ako celkom. Určite tam bola snaha, ale bez dobrej, pozitívnej energie. V prvom polčase nepodal ideálny výkon podľa mňa ani jeden tím. Nám sa daril pressing, zakladanie akcii či zisk lôpt, no práve potom sme boli až priveľmi nepresní. Chýbal nám lepší pohyb ofenzívnych hráčov, a tým pádom sme vôbec neboli nebezpeční. Na rozdiel od nás mal súper hneď od začiatku aspoň náznaky šancí či zaujímavé štandardky. Naša najlepšia fáza vpredu prišla až v závere, keď sme prehrávali o dva góly a zlepšili sme ťah na bránu, no dnes sme si to jednoducho za ten výkon zvrátiť nezaslúžili. Nevyšli nám ani striedania, ktoré na rozdiel od Ružomberka nepriniesli takú kvalitu a nastavenie, aké sme od nich chceli. Mal som tím lepšie vnímať, čítať tak, aby sme boli pripravenejší. To beriem na seba a vyhodnotím si to tak, aby som nabudúce vedel reagovať lepšie.“
Martin Gomola, obranca MŠK Žilina

„Som vďačný trénerom za prejavenú dôveru a za možnosť nastúpiť na môj premiérový štart v najvyššej súťaži. Pred výkopom som bol mierne nervózny, no po odpískaní to zo mňa opadlo a hralo sa mi dobre ako v každom jednom zápase. Prvý polčas bol z našej strany naozaj zlý, nevedeli sme sa presadiť, dostať do šance či dlhšie podržať loptu. Hralo prevažne v strede alebo cez nakopávané lopty a nám sa nedarilo hrať našu hru, ktorú sme chceli. Po zmene strán to vyzeralo podľa mňa trochu lepšie, no po striedaniach na oboch stranách sme asi stratili mierne koncentráciu a po neuznanom góle inkasovali aj regulárny gól. Jedným z faktorov, že sa nám dnes nedarilo, mohlo byť čiastočne to, že sme značne prerotovali zostavu, no nemôžeme to na to zhadzovať. Sme jeden tím, trénujeme spolu a mali sme toto stretnutie zvládnuť lepšie. Škrípalo to najmä v ofenzíve, kde sme sa len ťažko presadzovali, nedarilo sa nám vytvárať si šance ani zatlačiť súpera. Až na dve štandardky a neuznaný gól v závere sme dnes boli bezzubí.“