Fauly: 16:12

FC Košice
Kira – Šindelář, Krivák (80. Greššák), Jakubko (62. Petrák) – Fabiš, Golikov, Qose (46. Gallovič), Mizerák (62. Vasiľ) – Pačinda (C), Medved (62. Sagna), M. Faško

Belko - Minárik (C), Stojchevski, Nemčík - Bari, Sauer (79. Myslovič), Gidi, Javorček (64. Rusnák) - Essomba (64. Addo), Ďuriš, Iľko (79. Adang)

Futbalistov MŠK Žilina zavialo 4. kolo na východ k nováčikovi ligy z Košíc. Po deviatich rokoch sme v metropole východu zažili ligové momenty a sobota mala navyše pre všetkých Žilinčanov víťaznú príchuť. V horúcom počasí sme to po kondičnej i hernej stránke zvládali výborne a odzrkadlilo sa to ako proti Trenčínu gólmi v sieti súpera. Domáce Košice načal Sauer, pokračovalo to premiérovým ligovým gólom Essombu, no a po prestávke ich zaklincoval gólom po vyšachovaní obrany na konečných 3:0 z nášho pohľadu Patrik Iľko.

Šošoni sa s deviatimi bodmi dotiahli na čelo tabuľky a túto pozíciu budú chcieť potvrdiť o týždeň v sobotu na domácom trávniku proti Zlatým Moravciam. Vstupenky sú už v predaji výhradne online cez náš web.

ZOSTRIH ZÁPASU

Na pôde nováčika nastúpili zverenci trénera Jaroslava Hynka v zelených dresoch. Prednosť na krajnom bekovi dostal pred Matúšom Rusnákom tentoraz Dominik Javorček, vpredu nahradil Adriána Kaprálika Afričan Loic Essomba.

Hneď z úvodnej rozohrávky vznikol náš prvý rohový kop a po ňom aj prvé zakončenie, skrumáž hráčov Patrik Iľko prestrelil, ale lopta po teči smerovala mimo. Domáci vyčkávali na naše zaváhanie, v 6. minúte zakončoval po jednom z brejkov Pačinda nevýrazne a navyše ďaleko od priestoru brány. Skóre ale dlho neostalo bezgólové, výbornú prácu totiž v 9. minúte na pravej strane odviedol Bari, ktorý sa pretlačil cez obrancu do šestnástky, neservíroval to Máriovi Sauerovi a ten to trafil ideálne po zemi k tyči - 0:1. A mohlo byť ešte veselšie, Dávid Ďuriš sa kľučkou zbavil svojich strážcov v žltom, no zoči-voči Kirovi netrafil košickú bránu. Vyznamenal sa aj Ľubo Belko na druhej strane ihriska, v 14. minúte zneškodnil gólovú hlavičku Faška. Tieto momenty však patrili Košičanom, chytili sa štandardkami, po ktorých to viackrát "smrdelo" nebezpečenstvom. Prežili sme krušné chvíle a udreli po druhýkrát. Patrik Iľko výborne vyviezol loptu, počkal si na správny moment a Loic Essomba využil jeho finálku na svoj prvý ligový gól - 0:2. Šošonom fungovala v prvom dejstve aj defenzíva, celá obranná trojica to riadila výborne, nad všetkými vyčnieval Andrej Stojchevski. Podčiarkla to situácia z 35. minúty, kedy Tomáš Nemčík prečítal gólovú prihrávku od Pačindu. Domáci kapitán to skúšal aj ďalekonosne, Belko si na jeho ľavačku mieriacu k žrdi počkal. Aktívny bol aj Faško, v 42. minúte sa jeho nepríjemná strela, našťastie, točila od našej brány. Do kabín sme tak mohli odchádzať právom spokojní.

Cez polčas reagovali domáci na nepriaznivý stav striedaním a aj živším nástupom zo šatní. V prvých minútach po zmene strán nás zovreli a Belko vytiahol výborný zákrok po Šindelářovom prudkom zakončení. Hynkovci neboli tak v hre ako v prvom polčase, mali však nahraté a mohli čakať na šancu. Tá prišla v 55. minúte, chyba pri rozohrávke domácich, no šanca Ďuriša však bola signalizovaná ako ofsajd. Na opačnej strane sme mali šťastie vďaka nedorozumeniu domácich útočníkov, Faško síce ostal na zadnej tyči osamotený, ale z ostrého uhla nemohol prekvapiť Bela. Ten si vychutnal aj jedovatú strelu Pačindu, ktorá mierila do miest, na ktorých bol náš gólman pripravený. Knokaut pre Košice prišiel v 74. minúte, kedy sme vyšachovali obranu domácich na hranici šestnástky. Majo Sauer posunul do nájazdu Patrika Iľka, ktorý sa nielenže nemýlil, ale svoj výborný výkon podčiarkol po Trenčíne ďalším presným zásahom - 0:3. Záverečné minúty patrili snahe domácich o minimálne kozmetickú úpravu výsledku, treba však oceniť aj dnešnú defenzívnu prácu Šošonov, ktorí si to s prehľadom postrážili a pomohli Ľubovi Belkovi k prvej nule v sezóne. Po dvoch domácich triumfoch sme sa tak konečne tešili z výhry aj na ihrisku súpera. Tri body nás v tabuľke posúvajú pochopiteľne vyššie, v neúplnej tabuľke na najvyššie poschodia k Podbrezovej a Trenčínu.

Ďalší víkend, ako predznamenáva aj grafika Sammyho Gidiho, bude patriť znova ligovému futbalu pod Dubňom. V ideálnom sobotnom termíne o 18:00 hod. privítame Zlaté Moravce. Vstupenky sú už v predaji. Stále sme hladní po výhrach, stále chceme víťaziť.

Anton Šoltis, tréner FC Košice
"Pripravovali sme sa na to, že hra Žiliny bude rýchla a kolmá. Škoda chýb, ktoré sme spravili. Súper bol veľmi efektívny. My sme sa dostali do niekoľkých šancí, ale futbal sa hrá na góly. Zatiaľ platíme nováčikovskú daň, pretože v 2. lige nás súperi až tak netrestali za chyby, no tu v najvyššej súťaži vidíme, že tímy vedia potrestať každé zaváhanie. Je to nejaký proces a verím, že sa budeme zlepšovať. Ak chceme byť úspešní, tak potrebujeme dávať góly. Dnes sme mali na to, aby sme dali 2-3 góly, ale vieme, že na ´keby´ sa nehrá."
Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
„Ukázali sme silný a kvalitný tímový výkon podporený výbornými zákrokmi Ľuba Belka. Hrali sme bezpečne v obrane, ale mohli sme si možno ešte viac dovoliť v útoku. Chalani dnes na ihrisku sami riešili situácie veľmi dobre. Najväčší dôraz sme kládli na zabezpečenie dlhých lôpt súpera, čo si myslím, že sme zvládli. Dobre sme sa orientovali v súbojoch, ktoré sme dokázali ustáť a získavať lopty. Zároveň sme boli aj maximálne efektívni. Najviac ma dnes teší pracovitosť celého tímu, ako sa všetci navzájom dokázali „koučovať“ a všetci zo seba vyžmýkali maximum. Rovnako ma teší efektivita, pretože v uplynulej sezóne sme mali veľa šancí a nepremieňali sme ich a teraz sa nám to, naopak, darí, čo nám prináša aj výsledky. Verím, že v tom budeme pokračovať a budeme ešte viac skvalitňovať defenzívu, aby sme súperov nepúšťali ani do takých šancí, ako mali dnes Košice. Sme radi, že sa nám vyplatilo rozhodnutie nasadiť do základu Essombu. Máme rýchleho Adda, ale toho sme si šetrili ako žolíka. Takisto dobre odohral stretnutie Kiko Bari na netradičnej pravej strane, ktorý bol možno pre súpera menej čitateľný na tejto pozícii, dobre ubránil aj Pačindu v závere. Teraz musíme potvrdiť dobrú formu aj doma proti Zlatým Moravciam. Ešte predtým však celé sústredenie smerujeme na pohár, aby sme ho dobre odštartovali."
Patrik Iľko, krídelník MŠK Žilina

"Dnes nám to vyšlo presne podľa našich plánov. Strelili sme rýchly gól a hrali svoju hru. Súper síce mal nejaké 2-3 šance, ale Belo nás skvelo podržal. Oni svoje príležitosti nepremenili, naopak, my sme pridali druhý gól, ktorý to zlomil na našu stranu. Potom to už bol najmä v druhom dejstve skôr medzišestnástkový futbal. Následne sme pridali aj tretí presný zásah, ktorý nás už úplne upokojil. V hľadisku ma podporovala rodina aj mnoho kamarátov, takže som veľmi rád, že som mohol pomôcť tímu k víťazstvu gólom a asistenciou. Celkovo musím povedať, že to bol z našej strany dobrý výkon. Pre naše sebavedomie je super, že sme domáce výhry potvrdili aj vonku a predviedli výkon ako doma. Dúfam, že to takto na ihriskách súperov bude pokračovať."