Fauly: 14:13

FC Spartak Trnava
Takáč - Šulek (46. Koštrna), Štetina, Gorosito, Mikovič (66. Paur) - Zeljković, Procházka (C) (66. Bukata), Štefánik - Azango (66. Daniel), Ristovski, Oseni (46. Ofori)

Belko - Minárik (C), Stojchevski, Ndjeungoue - Rusnák, Gidi (89. Myslovič), Sauer, Bari (84. D. Javorček) - Addo (65. Bile), Ďuriš (84. Kopas), Iľko (46. Essomba)

V pozícii priebežného lídra tabuľky vstupovali futbalisti MŠK Žilina do 6. kola, v ktorom sa predstavili na pôde trnavského Spartaka. Ten sme nezdolali v posledných desiatich vzájomných meraniach síl, tentokrát sa to vďaka stupňujúcemu výkonu a smrteľnej dvojminútovke z druhého polčasu podarilo.

Po štyroch rokoch sme tak z Trnavy odišli víťazne a vďaka ďalším trom bodom ostávame na čele ligy, kde zotrváme aj počas blížiacej sa reprezentačnej prestávky.

ZOSTRIH ZÁPASU

Zostavu v Malom Ríme nakombinoval tréner Jaroslav Hynek už z tradičných mien posledných kôl, ktoré tentokrát doplnili Afričania - stopér James Ndjeungoue nahradil Tomáša Nemčíka a pred Loicom Essombom zas dostal prednosť trojgólový Henry Addo. Šošoni nastúpili proti Spartaku s čiernymi páskami na rukávoch, ktorými si uctili pamiatku nášho zosnulého brankára i trénera Františka Placha

V slnečnom počasí pred zrakom zhruba štyroch tisícok divákov sa začalo v opatrnejšom tempe. V úvode zaujal iba pád Adda v pokutovom území, ktorým si jedenástku nevypýtal a dorážka Ristovskeho po Štefánikovej aktivite, ktorú však poslal útočník Spartaku nad našu svätyňu. Napriek štvrtkovému európskemu duelu mala zo začiatku optickú prevahu Trnava, avšak bez výraznejšieho náznaku šance. Na začiatku 19. minúty si Sammy Gidi spracoval loptu na hranici veľkého vápna, ale jeho technická strela pravačkou z dobrej pozície bola málo nedôrazná a navyše nepresná. Futbalu v Trnave chýbala väčšia šťava, domáci hrali, čo potrebovali po náročnom týždňovom postupe do Konferenčnej ligy a my sme sa cez ich známu a pozornú defenzívu nedostávali pred Takáča. S blížiacim sa koncom prvého dejstva pribúdali vyostrenejšie súboje, šance a najmä góly však stále absentovali. Do polčasového hvizdu sa to nezmenilo, a tak sme šli do kabín za bezgólového stavu. Postaral sa o to predovšetkým Ľubo Belko, ktorý skvelým zákrokom v nastavení prvého dejstva vymazal tutovku Procházku.

Aj do druhého polčasu vstúpili veľkou šancou opäť domáci, Ristovski v dobrej pozícii, našťastie, tesne prestrelil. Naďalej pokračovala hra podobná tej z prvého polčasu. Vyzeralo to, že rozhodne jediný gól, čo však nebola pravda, lebo Šošoni okolo hodiny hry strelili hneď dva. Stupňujúcim výkonom sme sa do unavených Trnavčanov pustili a zostrelili sme ich v priebehu dvoch minút. Najprv sa po Sauerovom rohu presadil tradičnom hlavičkou na prednej žrdi Andrej Stojchevski - 0:1. Zdalo sa, že štandardná situácia je ako z kopiráku z európskeho zápasu v Talline. No a následne vyslal Belko do nájazdu Henryho Adda. Ten využil zaváhanie obrancu domácich pri podbehnutí dlhej lopty, zrýchlil, ušiel obrane, prehodil vybiehajúceho Takáča a bolo 2:0 pre žltozelených. Spartak sa pokúsil zvrátiť stretnutie viacnásobnými stretnutiami, ale na druhej strane sme my hrozili po protiútokoch. Loic Essomba sa už-už dostával so šance na tretí gól, ale v šestnástke spravil priveľa dotykov a bol odzbrojený. V 86. minúte nechcel Belo v bráne pripustiť pokazenie svojho čistého konta, a tak vymazal aj tvrdý volej Bukatu. Do konca stretnutia sme si už vedenie bez väčších problémov udržali, odpovedali sme ich známou kartou - skalopevnou defenzívou. Aj vďaka nej slávime cennú výhru v Trnave po štyroch rokoch a s ňou aj zotrvanie na prvom mieste tabuľky.

Teraz čaká ligu reprezentačná prestávka, počas ktorej tradične odídu do národných výberov aj viacerí Šošoni. Najbližšie sa tak predstavíme pred domácimi fanúšikmi v sobotu 16. septembra o 18:00 hod. v derby proti Banskej Bystrici. Vstupenky sú už v predaji.

Michal Gašparík, tréner FC Spartak Trnava
"Vedel som, že budeme unavení a pohybovo to nebude ideálne, ale chceli sme v prvom polčase hrať aktívne a skúsiť streliť gól. To nakoniec rozhodlo, v prvom polčase sme mali šance a nedali sme góly. Po zmene strán sme síce začali Ristovskeho šancou, ale potom fakt ako keby vyšli hráči z kabíny s ťažkými nohami. Neustáli sme to. Žilina začala v druhom polčase dobre, pomohla si štandardkou. Hneď na to veľká chyba v strede obrany, druhý gól a bolo rozhodnuté, lebo hráči už nemali energiu. Smutná prehra pre nás, ale vo futbale sa to stáva po emočne vypätých veľkých zápasoch."
Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
"Výkony proti Trnave pod mojím vedením sme stupňovali, ale stále sme nedokázali urvať tri body. V prvom polčase boli domáci nebezpečnejší, ale po zmene strán sme to vzali na svoju stranu skvelým výkonom. Najskôr štandardkou a potom krásnym brejkom. Za druhý polčas sme si to určite zaslúžili. V kabíne cez polčas sme zmenili nastavenia v defenzíve i ofenzíve. Trnava tým pádom nemala dobré prechody, ustrážili sme si to a vpredu sme lepšie držali loptu. Čaká nás repre prestávka, mnoho hráčov nám odíde, prajeme im veľa úspechov a pevné zdravie. Následne sa už budeme pripravovať na Banskú Bystricu, na ktorú nás, verím, prídu podporiť aj fanúšikovia."
Ľubomír Belko, brankár MŠK Žilina

"Výhra chutí skvele. Podali sme zodpovedný, výborný tímový výkon. Trnavu sme nepúšťali do vyložených situácií, my sme si počkali na svoje šance, ktoré sme premenili. Ustrážili sme si to potom ako skúsené mužstvo. Vyhrali sme tu po štyroch rokoch, aj tréner nám dal motiváciu, takže si to vážime, lebo sa tu nevyhráva každý deň. Z vlastnej skúsenosti vieme, že niekedy je náročné po Európe prepnúť do ligy. Nesústredili sme sa však na to, plnili sme svoje veci a bolo to vidieť. Teší ma aj čisté konto, koncentroval som sa na situácie, ktoré prišli. Rovnako ma teší aj ďalšia asistencia, znova trochu nechcená, ale na tom nezáleží. Všetci sme šťastní, že ideme do repre pauzy s dobrým, víťazným pocitom. Verím, že aj fanúšikov sme navnadili na najbližší domáci duel proti Bystrici."