Konečne výhra po repre pauze, konečne výhra nad Dunajskou
sobota 21. 10. 2023 od 18:00
Štadión MŠK Žilina
5:1(3:1)
MŠK Žilina - FC DAC Dunajská Streda
Góly: 40. a 73. Ďuriš, 15. Jambor (pok. kop), 29. Leitner, 62. Rusnák - 20. Csinger

Fauly: 12:9

Belko - Leitner, Minárik (C), Ndjeungoue - Rusnák (63. Javorček), Adang (63. Sauer), Gidi (81. Kopas), Bari - Ďuriš, Bile (74. Iľko), Jambor (81. Essomba)

FC DAC 1904 Dunajská Streda
Popović – Pinto (46. Mendez), Kaša, Csinger, Andzouana (C) – Káčer, Čermák (34. Brunetti), Dimun – Trusa (79. Veselovský), Goure (67. Niarchos), Ramadan (46. Herc)

Zaujímavé divadlo ponúkli Šošoni aj v 11. kole, kedy do Žiliny pricestovala Dunajská Streda. Po štvrťhodine hry sa to rozbehlo - červená karta, penalta a naše tri góly do polčasu. Premiéroví strelci - v tomto ligovom ročníku od Jambora a vôbec premiérový ligový pre Leitnera, plus šiesty presný zásah reprezentanta Ďuriša - nás nasmerovali po troch rokoch za výhrou nad Dunajskou Stredou. Dedo si nechal presnú ranu aj po polčase, pridal sa k nemu aj Rusnák. Výhra 5:1 nás posúva v tabuľke nahor, najbližšie cestujeme o týždeň v sobotu do Ružomberka.

Krásna sobota je za nami, Šošoni, vidíme sa v stredu na mládežníckej Lige majstrov. Vstupenky v predaji.

ZOSTRIH ZÁPASU

Ako bolo avizované už pred stretnutím, trénerský zbor nemohol počítať proti Dunajskej Strede s vykartovanou dvojicou Andrej Stojchevski a Henry Addo, ku ktorým sa, žiaľ, znova pridal aj chorý Tomáš Hubočan. V obrane tak dostal šancu Patrik Leitner, v strede poľa po Michalovciach nastúpil aj doma Xavier Adang a z Afričanov tentokrát na hrote operoval od úvodných sekúnd Eric Bile.

No a v prvých minútach to bolo takticky zviazané a opatrné, aký-taký náznak šance prišiel až v 10. minúte, strela Adanga zvnútra šestnástky iba zahriala Popovića v bráne DAC. Následne však bolo rušno a rozbehlo sa to. Bile sa dostal až pred Popovića, ktorého už nestihol prelobovať, lopta sa však odrazila pred Jambora. Ten to ihneď napálil na opustenú bránu hostí, v ktorej už stáli iba obrancovia a práve Kaša stojaci na bránkovej čiare zahral rukou. Nasledoval dvojitý trest pre Dunajskostredčanov - červená karta pre nášho bývalého hráča a bezpečne premenená penalta od Tima Jambora - 1:0. Zároveň to bol pre neho úvodný ligový gól tohto ročníka. Dlhú presilovku sme ale nezačali dobre, hostia sa spoliehali na štandardky a roh zahratý na zadnú tyč našiel hlavu Csingera, ktorý vyrovnal. V 24. minúte sa rameno na rameno pretlačil do zakončenia Jambor, skôr prihrávka ako strela však nenašla číhajúceho Ďuriša. Začalo sa tak dobýjanie brány Popovića, Rusnák ešte neuspel. Defenzívu vo "vojenskom" neprepálil ani Ďuriš, ale pravačku Paťa Leitnera zastavilo až sito. Po rohu sa k nemu odrazila lopta a z voleja si pripísal vôbec svoj premiérový gól v lige - 2:1. A mohlo byť veselšie, k svojej typickej strele spoza vápna sa odhodlal v 35. minúte Ďuriš, ideálne ju skryl za brániacich obrancov a za Popovićom zvonila tyč. Dedo si musel počkať a akcia zo 40. minúty musela potešiť oko každého Šošona na štadióne. Jednodotykovú súhru začal na ľavej strane Bari, v šestnástke našiel Jambora, ten to priťukol nášmu reprezentantovi a po Luxembursku skóroval Dedo aj v lige - 3:1. Do prestávky nám chutilo aj naďalej, aktívna bola práve ľavá vertikála, do listiny sa mohol zapísať či už Dedo alebo Bari, skóre sa už nemenilo.

Mohlo sa pri nástupe zo šatní a mohla sa o to postarať oslabená Dunajská, ktorú už prakticky nemala čo stratiť. Hostia vôbec nevyzerali, že hrajú o jedného menej, keď mali viac z hry aj vďaka dvojitému striedaniu. Belko nás v 53. minúte zachránil od zníženia, keď vychytal strelu Brunettiho. Paradoxne sme sa tak my spoliehali na brejky, na brejk číhal aj Trusa, ktorý v úniku nemieril medzi tri žrde. Prežili sme túto pasáž a zasadili DAC-u štvrtý úder. Z brejku pálil Jambor, Popović boxoval, rozbehnutý Rusnák svojou pravačkou takmer roztrhol sieť a pripísal si svoj prvý ligový gól v aktuálnej sezóne - 4:1. Parádnu trefu oslávil za potlesku tribún znamenito - saltom dozadu. Jeho miesto potom zaujal Domino Javorček, ktorý naskočil aktívne. Po tomto momente si hynkovci futbal užívali, čo korunoval Dedo Ďuriš ďalšou výstavnou a gólovou ranou - 5:1. Mimochodom Dedov siedmy presný zásah sezóny, ktorým sa pridal k lídrovi Polievkovi. V závere si to užívali už aj tribúny, ktoré to mexickými vlnami ešte viac rozprúdili. K ním sa chcel pridať hetrikom Dávid Ďuriš, druhýkrát v zápase však opečiatkoval v poslednej akcii zápasu žrď.

Výhra nad Dunajskou Stredou po troch rokoch chutí sladko a posúva nás na priebežnú tretiu priečku. Týmto duelom Šošoni uzatvorili prvú polovicu súťaže v rámci základnej časti. To znamená, že budúci víkend štartujeme odvety - žltozelení cestujú pod Čebrať, kde sa v repríze 1. kola predstavia proti domácemu Ružomberku. Ešte predtým vás potrebujeme aj na mládežníckej Lige majstrov - v stredu od 16:30 hostíme v odvete cyperský PafosVstupenky od 1 € sú v predaji.

Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
„Cítili sme dnes z chalanov, že sú nažhavení a poriadne namotivovaní. Už začiatok stretnutia ešte pred vylúčením bol z našej strany vydarený, dostávali sme loptu tam, kde sme chceli a vytvorili sme si tlak, z ktorého vznikla aj situácia pred vylúčením. Naozaj nás teší, že sme vyhrali, pretože to bolo proti Dunajskej Strede a po repre pauze, čo nie sú v posledných rokoch naše silné parkety. Verím, že nám to dodá potrebný drajv na najbližšie náročné obdobie v lige. Súper hral po vylúčení veľmi dobre, no myslím si, že im dlhé oslabenie vzalo mnoho síl. Boli aktívni, no neskorigovali skóre, my sme to ustáli a zadarilo sa nám z protiútokov. Musím pochváliť všetkých hráčov, skvelého Deda v reprezentačnej forme, ale aj ostatných strelcov dnešných gólov. Leity, Jambi aj Rusky predviedli výborné výkony a dokázali sa po prvý raz v sezóne presadiť, čomu sa tešíme. Takisto Bile odviedol veľký kus práce, čo nám dáva ďalšie možnosti do skladby tímu na nasledujúce kolá. Nepáčili sa mi však na konci naše nepripravené riešenia, vyzeralo to ako na strelnici, no bolo to nepripravené. Hráči sa akoby pretekali, kto si vystrelí. Inak sme mohli vsietiť ešte viac gólov. Počas týždňa nás čaká nabitý program. Mládežnícka Liga majstrov nás asi veľmi neovplyvní, no trénerovi U19 budeme maximálne nápomocní. V pohári dostanú šancu ďalší hráči, aby mohli ukázať, ako sa vedia pripraviť aj na takéhoto súpera.“
Adrian Guľa, tréner FC DAC 1904 D. Streda
"Škoda zápasu, ublížila mu významne červená karta, dvojitý trest aj s penaltou nám zbúral celý zápasový plán. Prvá reakcia tímu bola fajn, ale následne sme dostali dva zbytočné góly. V druhom polčase sme zmenili rozostavenie, mali sme šance na kontaktný gól. Žilina potom produktivitou rozhodla zápas. Hrať 80 minút v oslabení je v Žiline náročné. Prehra je pre nás krutá, Žilina však vyhrala zaslúžene."
Dávid Ďuriš, krídelník MŠK Žilina

„Som veľmi vďačný, že sa mi aktuálne takto darí, nie to však iba moja zásluha, ale zásluha celého družstva. Tvrdo pracujeme na tréningoch a teraz sa nám to vracia späť. Dnes mi to naozaj chutilo, snažil som sa preniesť pozitívnu emóciu z reprezentácie aj do klubu, čo si myslím, že sa podarilo a využili sme to na dobrý zápas i výsledok. Hoci to dnes ovplyvnila skorá červená karta, tak aj dovtedy sme boli nebezpeční a vytvárali si šance. Potom sme sa viac upokojili, nabrali sebavedomie, vytvorili sme si mnoho príležitostí, strelili päť gólov a mohlo ich byť podľa mňa aj viac. Súper síce vyrovnal, no zareagovali sme veľmi dobre a po polčase sme sa chceli vyvarovať zlému vstupu, čo zvykol byť náš problém. Žiaľ, súperovi sa vstup podaril lepšie, ale podržali nás chalani vzadu a následne sme sa chytili znovu aj my. Extra motivácia pre nás bola dlhá negatívna séria proti Dunajskej a sme radi, že sa nám to podarilo zlomiť v takomto zápase a s takým výsledkom. Oslavy ale dnešným dňom končia, od zajtra sa už budeme naplno sústrediť na pohár aj Ružomberok, aby sme boli rovnako úspešní.“