Góly: 27. a 90.+ Iľko - 46., 54. a 67. Trusa (tretí z PK)
ŽK: 90. Essomba, 90. Hubočan - 77. Dimun, 90. Trusa, 90. Popović
Rozhodca: Kružliak - Hancko, Pozor
Belko - Stojchevski (78. Adang), Hubočan (C), Ndjeungoue - Ďatko (78. Hranica), Gidi, Sauer, D. Javorček (87. Bari) - Bile (78. Essomba), Jambor, Iľko

FC DAC 1904 Dunajská Streda
Popović – Csinger (63. Kaša), Kačaraba, Brunetti, Andzouana (C) – Dimun, Herc (87. Kharatin), Káčer (46. Ramadan) – Yapi (72. Mendéz), Goure (87. Redzić), Trusa

Zápas o všetko. S opatrnosťou tomu prislúchajúcemu k nemu pristúpili obaja aktéri hnaní svojimi fanúšikovskými tábormi. Neutrálnu plochu v Trenčíne sme na vedenie využili my, pričom prvý polčas sa niesol pod kontrolou žltozelených. Avšak, pod kontrolou sme nemali vstup do druhého polčasu, kedy sme náskok nielen stratili, ale museli sme doťahovať ten hosťujúci. Tretí gól hostí a zároveň vedenie Trnavy nás dostali do zložitej situácie. Za prakticky dvadsať minút sme prišli o výsledok, a tým pádom aj o účasť v európskych kvalifikačných kolách. Nič na tom už nezmenil ani druhý gól Iľka v záverečných sekundách.

Každá sezóna prináša jedinečný príbeh. Žiaľ, ten tohtosezónny má pre nás smutnú bodku. Každopádne ďakujeme za podporu nielen v Trenčíne, ale v celom súťažnom ročníku 2023/2024.

ZOSTRIH ZÁPASU

V Trenčíne už mohol počítať tréner Michal Ščasný s Tomášom Hubočanom, ktorý vymenil vykartovaného Jána Minárika v obrane i za kapitánskym kormidlom.

Umelka v spojení s horúcim počasím predpovedala taktickú bitku. Úvod tak bol opatrnejší, hoci Šošoni mali loptu na kopačkách častejšie. Prvá, našťastie len črtajúca sa šanca, prišla v 10. minúte, keď skákal nebezpečne Trusa, no nemieril do priestoru Belkovej brány. Aj v ďalšej akcii bolo hlavičkové zakončenie, tentoraz sa po našom rohu nešťastne zrazili hlavami Hubočan s Hercom. Ani naša prvá strela nesmerovala na bránu, Iľko napol iba bočnú sieť. Až 23. minúta priniesla aj zákrok brankára a prstom Ľuba Belka sme mohli len tlieskať, keď strelu Dimuna vytlačil na roh. Aj na druhej strane mohol prísť zákrok brankára, ale na našu radosť neprišiel. Dlhú loptu predĺžil Eric Bile na Paťa Iľka, ktorý preloboval Popovića - 1:0. VAR nás na chvíľku vystrašil, ale Paťo si o centimetre postrážil svoje postavenie. Horúčava ako keby pribúdala, no nepribúdal tlak hostí, ktorých naša obrana stíhala eliminovať. Nepredral sa cez ňu v prvom polčase ani Káčer, ani Trusa. Prvé dejstvo už-už ukončila strela nad z kopačky Maja Sauera, no napokon mal ešte veľkú šancu po brejku Timotej Jambor. Loptu v ťažkej pozícii síce spracoval, no na lepšie zakončenie nemal priestor.

Vstup do druhého polčasu vyšiel hosťom. Nenápadnú strelu Herca znenazdajky usmernil Trusa tesne pred Belkom a začínalo sa odznova. Z protiútoku sme mohli znova viesť, Popovicá predskočil Iľko, tesne však minul bránu. Z ďalšej akcie v dobrej pozícii Javorček ešte vymýšľal prihrávku, hoci sa zdalo, že mal dobrú palebnú pozíciu. A razom bolo skóre otočené, v 54. minúte Trusa najskôr stál pri gólovom zakončení v ofsajde, no VAR gól odobril a rad bol na Šošonoch. Tribúna domácich neutíchala, no znova musela sledovať verdikt VAR-u proti našim. Rozhodca si našiel po rohovom kope vo videozázname ruku Stojchevskeho a Trusa prekonal Belka z bieleho bodu po tretíkrát. Iskru nádeje mohol vykresať Stojchevski s Jamborom. Prvý neprekopol múr v zelenom, druhý z dorážky mieril vedľa. Nebolo to MŠK z prvého polčasu, na kopačky sa vkradla pochopiteľne nervozita. Chcelo to kontaktný gól, v desaťminútovom nadstavenom čase ho mal na kopačke Majo Sauer, použil však veľa sily a bránu prestrelil. Po ňom pálil zvnútra veľkého vápna Jambor, neprestrelil presilu Dunajskostredčanov pred ním. V závere to bolo naše obliehanie brány DAC, gól Patrika Iľka prišiel už príliš neskoro, po ňom totiž nasledoval záverečný hvizd.

Pred dneškom existovalo deväť rôznych scenárov, pričom osem z nich nás posúvalo do Európy. Žiaľ, ten jediný sa naplnil. Po roku sa tak v Európe nepredstavíme, Šošoni obsadili napokon štvrté, nepostupové miesto.

Michal Ščasný, tréner MŠK Žilina
"V najdôležitejšom zápase sezóny moja prvá prehra pri tíme. Je to veľké sklamanie. V prvom polčase sme to mali v réžii, hostia nemali okrem jednej situácie nič vážne. Dostali sme sa do vedenia, ktoré sme ešte mohli navýšiť tesne pred prestávkou. Žiaľ, absolútne sme nezvládli začiatok druhého dejstva. V jednotlivých situáciách pri góloch sme zle zareagovali, zle sme to bránili. Prvý inkasovaný prišiel navyše aj s veľkou dávkou šťastia pre súpera, keď strieľajúci hráč trafil spoluhráča. Zvyšok už potom na to naväzoval, škoda komentára. Keď sa Dunajská dostane do vedenia, je už veľmi ťažké sa presadiť do ich bloku, čo sa aj potvrdilo. Napriek tomu sme si niečo vypracovali, chýbal však väčší dôraz či pokoj. Ťažko sa mi to momentálne hodnotí, sú to silné emócie. Budeme sa musieť otrepať a ísť ďalej, ale nejaký čas to asi potrvá. V družstve vidím potenciál, je s čím pracovať. Nič iné nám teraz neostáva."
Xisco Muñoz, tréner DAC 1904 Dunajská Streda
"Chcem poďakovať všetkým mojim hráčom, zápasu aj celej sezóne dali sto percent a výsledok sa dostavil. Zvládli náročný tlak a príkladne pracovali. Rovnako chcem poďakovať fanúšikom, sú našim dvanástym hráčom na trávniku, a samozrejme chcem poďakovať klubu, ktorý nám vytvoril skvelé podmienky. Dnes je to pre nás úžasný deň, ale myslíme už dopredu."
Patrik Iľko, krídelník MŠK Žilina

"Zápas rozdielnych polčasov. V prvom sme súpera do ničoho nepúšťali, pokrývali sme ich nábehy za obranu a dostupovali sme ich. Priveľa šancí nemali, zatiaľ čo my nejaké áno a jednu sa nám aj podarilo premeniť. Po zmene strán sme okamžite inkasovali lacný gól po našich chybách a vzápätí hneď druhý po jednoduchom nábehu za obranu, ktorý sme nezachytili. Ešte k tomu smolná penalta, tá nás podľa mňa zlomila. Stále sme však mali šance, snažili sme sa, no kontaktný presný zásah prišiel príliš neskoro. Zbytočne sme sa v okolí šestnástky núkali, dlho nám to trvalo a súper stihol vždy zareagovať. Mali sme byť priamočiarejší ako v prvom polčase, možno by to vyzeralo inak. Samozrejme, bol by som radšej, keby boli moje dnešné góly postupové, takto sú v podstate k ničomu. V posledných dvoch zápasoch sme si pokazili celú sezónu. Sme sklamaní a nahnevaní, avšak môžeme byť iba na seba."