Po výhre 4:2 proti Seredi nás čakajú po týždni vo finále play-off Moravce
utorok 25. 5. 2021 od 19:00
Štadión MŠK Žilina
4:2(3:0)
MŠK Žilina - ŠKF Sereď
Góly: 9. Kurminowski, 32. Rusnák, 38. Bernát, 87. Slebodník - 61. Bušnja, 83. Jureškin
ŽK: 35. Mlakar, 68. Danko
Diváci: 144
Rozhodca: Smolák - Ferenc, Jekkel
ZOSTAVY
MŠK Žilina
Petráš - Anang (81. Suľa), Minárik (C) (61. Kopas), Kiwior, Javorček - Gono (61. Fazlagić), Myslovič, Bernát (81. Slebodník) - Rusnák (84. Jibril), Kurminowski, Kaprálik

ŠKF Sereď
Ikeupamitan - Kuník, Salimi, Hučko (C), Mlakar (87. Slaninka) - Machuča, Potoma (87. Michalík) - Morong (74. Jureškin), Fábry, Bušnja - Lačný (61. Danko)
Zápasové menu
V súboji o postup do finále playoff o pohárovú Európu nám cestu skrížila nepríjemná Sereď. Náš prístup a samotný výkon ju však v prvom polčase schladil a od začiatku sme jasne smerovali za piatkovým finále. Gólostroj Šošonov sa však po prestávke zastavil a hostia dvomi presnými zásahmi znížili na rozdiel gólu. Poistku však pridal Slebodník, a tak sme zaslúžene postúpili do finále play-off proti Zlatým Moravciam.

Tréner Pavol Staňo proti Seredi spravil niekoľko zmien, keďže sa do zostavy vrátili viacerí vykartovaní hráči, niektorí zas v nedeľu odohrali dôležitý záchranársky súboj za B-tím v II. lige, preto začínali iba na striedačke.

Samotný duel začal opatrne z oboch strán, čo zmenil až náznak šance Lačného, na loptu však nedočiahol. Gólový zápis semifinálového zápasu playoff sme tak o pár chvíľ mohli otvoriť my. Po ľavej strane unikol Dominik Javorček, naservíroval loptu na nášho bombardéra a Dawid Kurminowski bez problémov premenil - 1:0. Technickou ranou spoza šestnástky sa pokúšal za okamih navýšiť naše vedenie Patrik Myslovič, pokus z jeho kopačky ale nebol presný. Dvadsiata minúta duelu priniesla ďalší pokus z diaľky, tentokrát Miroslav Gono taktiež tesne neuspel. Šošoni sa postupne zastreľovali predovšetkým strelecky aktívnym Myslovičom, no stále nám kúsok k presnému zásahu chýbal. Črtajúcu príležitosť mali po štandardke aj hostia, ale kapitán Serede Hučko nezakončil. Stovky fanúšikov pod Dubňom sa dnes veru nenudili, stretnutie hore-dole malo dobrý náboj aj s viacerými šancami hlavne z našej strany. Nebezpečne sa napriahol v 31. minúte aj Jakub Kiwior, tribúny po jeho tvrdej strele len tak zahučali. Po chybe obrany hostí sme konečne dočkali aj druhej gólovej radosti. Matúš Rusnák príkladne zabojoval, vypichol súperovi loptu a presne k tyči zakončil - 2:0. Prišla 38. minúta a už bolo o tri góly. Akciu potiahol po pravej strane Benson Anang, prestrčil na Adriána Kaprálika, ktorý preštrikoval pomedzi obrancov a trafil žrď. Od nej sa však lopta odrazila priamo pred Jána Bernáta a ten už zasúval do odkrytej svätyne Serede - 3:0. Hostia v červenom sa však nezdávali, čo ukázal aj nepríjemný projektil od Bušnju, na naše šťastie letel ale mimo. Podobne nebezpečne to skúšal aj Fábry, Samo Petráš to opäť pohľadom bez problémov istil. Prvý polčas nám teda priniesol ofenzívnu bitku, v ktorej sme výrazne ťahali za dlhší koniec my a do šatní šli s vedením o tri góly.

Pri vstupe do druhého dejstva sme na nič nečakali a okamžite sa vydali do útoku. Po osi Kaprálik, Bernát, Rusnák zakončoval posledný menovaný, ale trafil len bočnú sieť. Obrovské tutovky sme mali v krátkom slede aj v 51. minúte. Najprv sa exkluzívnou bombou z azda tridsiatich metrov prezentoval Myslovič, no lopta opečiatkovala iba brvno. Následne sa však odrazila k Rusnákovi, ktorý s veľkým prehľadom našiel voľného Bernáta, tomu ale zabránil streliť druhý gól v zápase hosťujúci brankár Ikeupamitan. Okolo 60. minúty nám však zavarila aj Sereď. Po tlaku a viacerých pološanciach sa lopta dostala až na ľavú stranu pokutového územia k aktívnemu Bušnjovi, ktorý už vedel, čo má robiť a znížil stav na rozdiel dvoch presných zásahov. Na konci 70. minúty to z veľkej vzdialenosti skúsil striedajúci Adam Kopas, brankára ale neprekvapil. Skvelú lapačku na druhej strane zase vytiahol Samo Petráš, Bušnja tentokrát nedotlačil loptu až do siete. Z následného rohu červených to smrdelo gólom tiež, aj po ňom sme ale stále držali dvojgólové vedenie. Plynula už pokročilá 80. minúta zápasu a do úniku vysunul Kurmina Matúš Rusnák. Poliak sa rozhodol obísť padajúceho brankára, ten ho však očividným faulom zastavil, čo ale nepresvedčilo rozhodcu, ktorý sa rozhodol nepískať pokutový kop. Vzápätí prišla ďalšia séria príležitostí z našej strany, nepremenili sme, a tak sme pykali. Z ľavej strany sa do zakončenia prebil Jureškin a rozdiel zrazu činil iba jeden gól. Dvojgólové vedenie nám neprinavrátil ešte Kurminowski, no v 87. minúte našiel ideálne Adrián Kaprálik čerstvého Tibora Slebodníka, ktorý ponuku využil a radovali sme sa po štvrtýkrát - 4:2. Z rovnakého miesta to o chvíľu skúšal opäť Slebodník, v tomto prípade neúspešne. Viac sme už nevideli a v zaujímavom dueli o novú Konferenčnú ligu sme dokázali zvíťaziť a postúpiť do finále playoff.

Sereď sme tak porazili prvýkrát v sezóne, a to hneď v tom najdôležitejšom vzájomnom súboji. Prvý cieľ sme splnili a už v piatok nás čaká finále o postup do Európy, v ktorom opäť doma privítame Zlaté Moravce. Tie si dokázali poradiť s Trenčínom pomerom 2:0.

HLASY PO ZÁPASE
Pavol Staňo, tréner MŠK Žilina
"V úvodnom dejstve hrali chalani perfektne, všetko fungovalo tak, ako malo. Myslím, že aj v druhej polovici sme mali zápas pod kontrolou, no na chvíľku sme zaváhali a inkasovali sme. Predovšetkým situácia ako pri druhom inkasovanom góle po kontre by sa nám nemala stávať. Bola to taktická chyba, ktorá zdramatizovala zápas a na konci sme sa museli báť. Mali sme ale veľa šancí a pokiaľ by sme strelili gól, tak duel je vyriešený skôr. Súper však vyťažil z minima šancí až dva góly, ale celkovo sme boli lepším tímom. Niektorí chalani odohrali dva dni dozadu ťažký zápas a nebolo jednoduché vybrať správnu zostavu. Snažili sme sa to prestriedať, aby nemali veľa minút, zbytočne sa nevykartovali a v piatok sme mali k dispozícii všetkých hráčov. Som rád, že potom striedajúci Slebodník skóroval a upokojil nás. Proti Moravciam to bude v piatok úplne iný duel ako pred týždňom, kedy šetrili viacerých hráčov. Budú mať tak viac oddýchnuté mužstvo, no my sme mladí a po fyzickej stránke by sme to mali zvládnuť. Verím, že posledný krok bude víťazný."
Gergely Geri, tréner ŠKF Sereď
"Dnes sme mohli len získať. Chceli sme trochu prekvapiť Žilinu a potrápiť ju. V prvom polčase sme veľa kazili, zle sme riešili situácie. V druhom polčase sme zápas zdramatizovali, ale domáci zaslúžene zvíťazili."
Matúš Rusnák, krídelník MŠK Žilina

"V prvom polčase sme splnili všetko, čo sme chceli. Dobre to vyzeralo, hrali sme vysoký pressing, z čoho vypramenil aj môj gól. V druhom dejstve sme po našich chybách dovolili zbytočnú drámu. Vedeli sme o ich rýchlych a jednoduchých prechodoch do útoku, no aj tak sme chybovali. Musíme sa z toho rýchlo poučiť, lebo Moravce, na ktoré narazíme v piatok, hrajú veľmi podobným štýlom. Pred zápasom sme sa bavili o únave, ale tréner nás namotivoval hrať naplno ako vždy. Všetko je to o hlave, keď sme správne nastavení, fungujú aj nohy. Nezáleží na tom, s kým teraz budeme hrať vo finále. Máme jasný cieľ, chceme poraziť súpera a postúpiť do Konferenčnej ligy."