Petráš - Rusnák, Minárik (C), Kiwior, Anang (70. Sluka) - Gono (84. Mráz), Fazlagić (70. Slebodník), Bichakhchyan - Kaprálik (70. Goljan), Jibril (78. Jambor), Ďuriš

FC Tobol Kostanaj
Mokin - Maliy, Amanović, Marochkin - Valiullin, Tagybergen (C) (68. Manzorro), Jovančić, Kairov (68. Miroshnichenko) - Brigido (54. Muzhikov), Sergeev, Tošić
Zápasové menu
Odveta 3. kvalifikačného kola Európskej konferenčnej ligy UEFA priniesla medzi Šošonmi a kazašským Tobolom oveľa živší futbal než pred týždňom v Nur-Sultane. Na našu radosť aj gólovejší v sieti súpera, tesnú výhru sme v žiadnom prípade nebránili. Naopak, takmer tri tisícky prítomných fanúšikov potešili Šošoni piatimi gólmi a jednoznačným postupovým výsledkom, ktorý nás posúva do posledného kvalifikačného kola.

ZOSTRIH ZÁPASU

Tréner Pavol Staňo nespravil v zostave žiadne veľké prekvapenie, oproti Kazachstanu sa do základu očakávane vrátil Ján Minárik s kapitánskou páskou a spolu s ním na kraj obrany aj Matúš Rusnák. Súper z Kazachstanu zostal rovnako verný zostave z prvého zápasu spred týždňa.

Podobne ako proti Pohroní v lige tak aj proti Tobolu mohla mať hneď prvá akcia prívlastok gólová, Taofiq Jibril po priťuknutí od Adriána Kaprálika opečiatkoval žrď. Mokin v bráne hostí zasahoval v 6. minúte, kedy si urobil priestor Vahan Bichakhchyan, jedovatou ľavačkou ale mieril iba do stredu brány. V úvode sme držali opraty zápasu i loptu takmer výhradne na svojich kopačkách, súpera, ktorý čakal v defenzívnom bloku, sme tak museli otvárať. V 14. minúte sa podarilo po strane uniknúť Kapovi, ktorý to naservíroval na kopačku Dávidovi Ďurišovi, ten ale trafil iba obrancu hostí. Nášho krídelníka to však mrzieť nemuselo, o niekoľko sekúnd totiž dostal dostatok priestoru ku strele na hranici šestnástky a svojím nechytateľným projektilom, ktorý sa až príliš podobal tomu Bernátovému proti Limassolu, rozveselil zaplnené tribúny a poslal nás do vedenia - 1:0. Fanúšikovia žltozelených hnali svojich znova do útoku, po góle však musel zasahovať už aj Samo Petráš v bráne, ktorý vyrazil strelu Brigida. Agilný bol najmä gólový Dedo Ďuriš na ľavej strane, ktorý to viackrát skúšal individuálne, vybojoval tentoraz iba rohové kopy. Po polhodine hry sa nám črtal brejk, Vahan to namiesto samostatného úniku ale riešil prihrávkou, ktorú Kazaši vystihli. V 35. minúte pálil na druhej strane Tošić, ľavačkou spred veľkého vápna mieril vysoko nad. Druhý gól mal na kopačke Adrián Kaprálik, ktorý sa už typicky dostal za obranu súpera, ale zoči-voči Mokinovi trafil v 36. minúte iba vybiehajúceho brankára hostí. V 40. minúte sme udreli druhýkrát, exkluzívna prihrávka kapitána Jána Minárika za obranu súpera našla Matúša Rusnáka, ktorý si zasekol obrancu a po zemi ľavačkou zvýšil náš náskok - 2:0. Dominantný prvý polčas Šošonov tak skončil podľa želaní všetkých Žilinčanov.

Po prestávke opäť neúnavne povzbudzovali fanúšikovia našich chalanov, ktorým sa naskytla šanca na tretí gól v 56. minúte po chybnej rozohrávke súpera, Vahanovu strelu zblokoval obranca Maliy na rohový kop. Petráš nás s prehľadom podržal pri šanci Jovančića, ktorý v 58. minúte nedostal pri zakončení veľa priestoru od žltozelenej defenzívy. Naďalej sme zvierali súpera, keď bolo treba, tak sme sa aj hodili do strely ako Vahan. Práve on bol svojím obranným zákrokom pri zrode tretieho gólu, ktorý sám strelil. Ďuriš potiahol rýchly brejk, spoluhráči otvorili priestor pre nášho Arména, ktorý si to hodil na ľavačku a po zemi to obalil presne k tyči - 3:0. Hostia mohli odpovedať Valiullinom po odrazenej lopte, Petráš si poradil aj s jemným tečom lopty. Výborný výsledok vyhecoval tribúny k mexickým vlnám, Ďuriš mal na kopačke aj štvrtú radosť, v dobrej pozícii však netrafil bránu. Ešte predtým v 73. minúte vyprášil rukavice Petráša tvrdou strelou Sergeev. Staňovci prestriedali, čerstvý Adam Goljan z podobnej pozície ako Vahan nenamieril presne. Kazaši sa nezmohli na nič, navyše v 81. minúte sa iba prizerali ďalšej vydarenej bombe striedajúceho Tibora Slebodníka, ktorého projektil zastavila až kazašská sieť - 4:0. Do streleckej listiny sa takmer zapísal aj Goljan, jeho ľavačka iba tesne minula pravý horný roh Mokinovej brány. A to ešte v nadstavenom čase podržal Mokin svoj tím po exportnom priamom kope Vahana. Nakoniec to predsa len padlo v samom závere padlo Vahanovi - 5:0. Zaslúžený potlesk po záverečnom hvizde škótskeho rozhodcu tak znamenal pre Šošonov dominantnú výhru rozdielom triedy.

Šošoni tak prešli aj cez tretiu prekážku a pred nimi sú zápasy play-off o Európsku konferenčnú ligu, v ktorých najbližšie dva štvrtky vyzvú vypadávajúceho z dvojice Celtic - Jablonec (prvý zápas 4:2, odveta sa hrá dnes od 20:45 hod.). V nedeľu hráme opäť ligu, v 4. kole cestujeme do Popradu, kde sa predstavíme o 20:00 hod. proti nováčikovi z Liptovského Mikuláša.

HLASY PO ZÁPASE
Pavol Staňo, tréner MŠK Žilina
"Človek sa cíti hrdo, keď stojí vedľa ihriska a vidí tak dobre pracujúce mužstvo. Všetko bolo perfektné, musím predovšetkým poďakovať chalanom. Takéto chvíle si treba užívať, pretože dnes je to výnimočný moment. Rovnako sa treba tešiť na ďalšie stretnutia a urobiť všetko preto, aby sme krivku výkonnosti udržali, prípadne ešte navýšili. Chalani boli po celý čas skoncentrovaní na maximum, síce tam boli drobné chybičky, no to patrí k futbalu, nedá sa hrať úplne bez nich. Myslím si však, že sme dnes podali úplne dominantný výkon, veľmi sústredený, disciplinovaný a s veľkým srdcom. Keby malo niektoré mužstvo z top zahraničných líg herný prejav ako my, tak by ho podľa mňa nosili na rukách. Teším sa, že tu boli s nami aj diváci a touto cestou ich chcem poprosiť, aby z tribún dávali o sebe ešte viac vedieť. Spoločnými silami to môžeme tu v Žiline posunúť trochu vyššie. Na záver som si to už užíval aj ja, chcel som rozprúdiť divákov, aby ukázali viac emócií. Futbal sa hrá práve pre toto, pre spojenie mužstva s divákmi v momentoch, keď sa darí, ale aj nedarí. Vieme, že nás teraz čaká súboj s jedným z dvojice kvalitných tímov. Treba ísť však od zápasu k zápasu a zvládnuť nedeľňajší duel. Zápasov je aktuálne naozaj veľa, pracujeme v podstate non-stop, ale treba si užívať takéto futbalové týždne a tešiť sa z toho. Oddychovať budeme neskôr, teraz treba ešte viac makať. Výsledky nám však pomáhajú, chalanom chutí trénovať a zatiaľ to všetko funguje perfektne."
Alexander Moskalenko, tréner FC Tobol Kostanay
"Ťažko mi je hovoriť o stretnutí, pretože sme v oboch prehrali. Neostáva mi nič iné, len sa ospravedlniť našim fanúšikom. Hrali sme zle ako celé mužstvo, či už v obrane alebo v útoku. Neviem, či som sa ja pomýlil v zostave, ale dnes to bolo z našej strany celkovo zlé. Žilina je na víťaznej vlne, bolo to cítiť. Sú to mladí hráči, ale ich kvalita je úžasná. Môžem im len pogratulovať a celému klubu zaželať v ďalších zápasoch len to dobré."
Miroslav Gono, stredopoliar MŠK Žilina

"Tento výsledok prekonal aj naše najlepšie očakávania. Nevedeli sme, čo môžeme čakať od súpera v našom domácom prostredí. Sme však veľmi radi, že sa nám podarilo uhrať takýto skvelý výsledok a postúpiť, najmä vďaka pomoci fanúšikov a skvelej diváckej kulise. Nakoniec padlo aj veľa gólov, a to je znak, že si veríme a dokážeme byť efektívni. Počas celých 90 minút sme sa snažili nepustiť súpera do žiadnej väčšej príležitosti a myslím si, že až na pár drobných chybičiek v defenzíve sme boli vzadu stopercentní. Na tomto výkone musíme určite stavať aj v ďalšom kole. Súpera si nevyberáme a je úplne jedno, koho dostaneme. Budeme sa, ako vždy, sústrediť na našu hru a pôjdeme opäť naplno do každého jedného zápasu."