Góly: 39. Galčík, 62. Kaprálik, 70. Ďuriš - 53. Madleňák
Rozhodca: Smolák - Poláček, Jekkel
Belko - Minárik, Stojchevski, Nemčík (C) - Rusnák (77. Javorček), Gidi (89. Anang), Adang (61. Kopas), Bari - Kaprálik, Ďuriš, Galčík (61. Addo)

MFK Ružomberok
Krajčírik – Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký – Šefčík (68. Tučný), Zsigmund (C) (68. Luterán), Chrien (89. Úradník), Domonkos, Madleňák (89. Kelemen) – Gerec (56. Boďa)

Definitívne posledný zápas sezóny nielen pre Šošonov, ale aj v rámci celého ročníka Fortuna ligy 2022/2023. A po dvoch rokoch znova s európskou príchuťou. Svojou aktivitou sme si to zaslúžili. V prvom dejstve naše ofenzívne chute dokumentoval vedúcim gólom Galčík. Rozhodnúť sme mohli už na začiatku druhého dejstva, prišiel však trest v podobe vyrovnávajúceho gólu. Z toho sme sa otriasli veľmi rýchlo a najmä dvojgólovo. Dorážky Kaprálika a Ďuriša nás posunuli do vedenia a aj do vytúžených kvalifikačných kôl Európskej konferenčnej ligy. Po výsledku 3:1 v Bystrici sme rovnaký rezultát zopakovali aj doma proti Liptákom.

Ďakujeme za podporu počas celej sezóny, Šošoni. Nová sezóna pre nás štartuje 13. júla prvým predkolom. Čoskoro prinesieme informácie ohľadom predaja permanentiek na ročník 2023/2024 aj s novými výhodami a zľavami.

ZOSTRIH ZÁPASU

Trénerský zbor vedený Jaroslavom Hynkom urobil oproti utorku v základnej zostave iba jedinú zmenu. Na krídle nahradil zraneného Loica Essombu gólový Roland Galčík.

Záverečný duel ročníka bol aj za podpory mladších nasledovníkov z Akadémie MŠK, ktorí hnali Šošonov za Európou. Prvý pokus v zápase smeroval medzi tri žrde Ľuba Belka, strela spred veľkého vápna od Domonkosa ho zahriala do správnej prevádzkovej teploty. Z našich to skúšal Galčík i Adang, jeden neprestrelil obrancov pred ním, druhý zas mieril vysoko nad. Celkovo sme očakávali defenzívny blok súpera, čo len potvrdzovali úvodné minúty a iba naše sťažené presadzovanie sa do vnútra pokutového územia. Treba pochváliť aj pressing po strate lopty od hynkovcov, čím sme zvyšovali našu aktivitu. Hľadali sme tak cestičky cez oranžový "autobus", zobrať to chcel na seba Matúš Rusnák, jeho pokus ľavačkou ale prestrelil aj hornú konštrukciu ružomberskej svätyne. Aj prvú polhodinu uzavrela strela nášho "halfbacka" Ruskyho, zvieranie súpera však viedlo iba do zákroku Krajčírika. Sľubne vyzeral center Mináraka na hlavu Bariho, náš druhý krajný obranca však v záklone neusmernil loptu presne. Belka po dlhšom čase zamestnali hostia v podaní Seleckého, jeho štipľavý pokus náš odchovanec na dvakrát skrotil. Dočkali sme sa v 39. minúte. Kapo vybojoval priamy kop, k lopte sa postavil Roland Galčík a Šošoni viedli. Galo to trafil presne k tyčke ružomberskej brány, keď si vybral vzdialenejšiu žrď a dokonale zmiatol Krajčírika - 1:0. Do kabín sme tak išli za jednogólového vedenia.

Druhý polčas sme mohli začať ihneď gólovo, proti bol však Krajčírik v dvoch super šanciach. Najskôr vychytal Kaprálika a zoči-voči Ďurišovi zneškodnil aj pravačku nášho krídelníka. A tak prišiel krutý trest, aj keď Belko pred tým predviedol dva neskutočné zákroky. Siahol si aj na dorážku Madleňáka, no nevytlačil ju spod brvna. Začínali sme tak odznova, ale naša útočná snaha nevyprchala. Trénerovi Hynkovi vyšlo podobne ako v Bystrici striedanie na výbornú. Henrymu Addovi totiž stačila minúta, aby si zbehol za obranu, Afričan síce neprekonal ružomberského gólmana, lopta sa však odrazila ku voľnému Kapovi, ktorý nás v sklze poslal po deviatich minútach znova do vedenia - 2:1. A skórovať mohol ako v utorok aj ďalší čerstvý hráč Adam Kopas, ruka Krajčírika však vystrelila k tyči a zabránila nášmu istému gólu. Na ten sme si museli počkať do 70. minúty, Bari to odvážne potiahol, vypálil po zemi a na správnom mieste stál tentoraz Dávid Ďuriš, ktorý dorazil loptu bezpečne do siete - 3:1. A keď bolo treba zabrať aj vzadu, vzorne a najmä obetavo sa prezentoval narodeninový oslávenec Andrej Stojchevski. Pri strele Seleckého sme si zas vydýchli, keď po rohu zvnútra šestnástky prepálil nad. Ružomberok tak musel okrem defenzívy v záverečných minútach predviesť aj niečo vpredu. Avšak, žltozelená obrana dnes stála na pevných nohách. Čas plynul a nám to vôbec neprekážalo, odolali sme priamemu kopu súpera i posledných nákopom. Dve tisícky žltozelených si teda užili zaslúženú výhru 3:1.

Po dvoch rokoch tak mohla vypuknúť naša nefalšovaná európska radosť. Žltozelení postupujú ako posledný slovenský tím do Európy - do 1. kvalifikačného kola Konferenčnej ligy UEFA, ktoré je na programe 13. júla (prvý zápas) a 20. júla (odveta). Žreb je na programe 20. júna.

Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
„Sme radi, že sme sa skoncentrovali na najdôležitejšie zápasy v závere sezóny. Aj keď toho bolo na chalanov už veľa, tak sme zvládli načasovať formu a vyburcovať chalanov k výborným výkonom. Doteraz nám chýbali práve výsledky a verím, že tie nás teraz posunú ešte úplne niekam inam. Dnes nám to Ružomberok určite neuľahčil, zatváral nám priestory a nám sa nedarilo hrať tak, ako sme si predstavovali. Pár situácií sa nám však podarilo, po dobrej akcii sme aj vybojovali štandardku, z ktorej to Galo pekne trafil. Po zmene strán sme mali ísť z tutoviek do dvojgólového vedenia, no naopak, súper dokázal po závare vo vápne vyrovnať. V tejto situácii sme prestriedali a čerství hráči priniesli víťazný rozdiel. Addo pekne potiahol akciu, po ktorej sme šli opäť do vedenia. No a tretí gól nás už psychicky uistil, dohrali sme bez väčších problémov a Ružomberok sme už k ničomu nepustili. Hoci nie som stopercentne spokojní so sezónou, tak chalani ukázali potenciál a aj po negatívnych výsledkoch sa vždy zvládli dostať späť. Musím povedať, že kvalifikovaním sa do Európy sme dosiahli "nadplán". Verím, že v budúcom ročníku sa vrátime ešte silnejší a lepší. Ďakujem hráčom za sezónu a rovnako fanúšikom za podporu."
Peter Struhár, tréner MFK Ružomberok
"Dnešný zápas nám nevyšiel tak, ako sme chceli. Po prvom polčase sme chceli vyjsť z hlbšieho bloku a vyrážať do protiútokov. Ak sme aj získali loptu, tak sme však boli nepresní, druhú, tretiu prihrávku sme strácali. Myslím si, že preto sme si nevytvorili dostatočný počet šancí a súper nás potom trestal po zbytočnom faule a nešťastnom góle, ktorému sa dalo zabrániť. Teší ma reakcia tímu v druhom polčase, niečo sme si povedali v kabíne, a bolo to o dosť lepšie. Mali sme silnú desaťminútovku, v ktorej sme dali aj gól, domácich sme zneistili, ale chýbala nám energia v závere. Po dvoch našich chybách išla Žilina do vedenia a zápas si ukontrolovala. Žiline musím pogratulovať a zaželať veľa úspechov v Európe."
Tomáš Nemčík, obranca MŠK Žilina

"Sme šťastní, že sme to dnes zvládli a postúpili do Európy. Nebolo to vôbec ľahké rovnako ako proti Banskej Bystrici. Práve na tento zápas sme chceli nadviazať a pred domácimi fanúšikmi sa nám to aj podarilo. Ružomberok sa sústredil na defenzívnu hru, no my sme ju dokázali prelomiť. Vytvorili dostatok príležitostí a boli sme v nich aj efektívni. Hoci sme viedli a súper po našich veľkých šanciach vyrovnal, tak sme ukázali správnu mentalitu. Rýchlo sme sa oklepali a pridali ďalšie dva góly. Pred zápasom sme si inú možnosť ako výhru ani nepripúšťali. Chceli sme sa dostať do pohárovej Európy, pretože takáto príležitosť tu nie je každý deň. Celú nadstavbu sme sa poctivo pripravovali aj na možné playoff a sme veľmi šťastní, že sme to zvládli. Nemali sme sa na čo šetriť, dali sme do toho naozaj všetko a muselo sa to páčiť aj fanúšikom. Zároveň im ďakujeme za podporu počas celej sezóny, dnes špeciálne našim mládežníkom z Akadémie MŠK. Nás teraz čaká krátky oddych a potom hurá do roboty smerom na Európu."