Odchovanci v akcii (13. týždeň)
Počas uplynulého víkendu sme boli svedkami kvalitných zápasov v najlepších európskych ligách. Vo viacerých z nich nechýbali ani bývalí hráči či odchovanci nášho klubu, ktorí v minulosti na sebe nosili žltozelený dres.

Prinášame vám informácie v celku o bývalých Šošonoch, ktorí úspešne reprezentujú značku MŠK v zahraničí.

Anglicko: "Straky" s cennou remízou

Brankár tímu Newcastle United Martin Dúbravka pomohol v súboji 30. kola anglickej Premier League k cennému bodu proti "kohútom" z Tottenhamu. Remízu pre domácich zachraňoval päť minút pred koncom stretnutia striedajúci Joe Willock. Pre "Heca" to bola už štvrtá deľba bodov v jeho piatom tohto sezónnom dueli. Newcastle sa momentálne nachádza na sedemnástom mieste tabuľky s trojbodovým náskokom na pásmo zostupu. "Straky" však natiahli aj sériu bez víťazstva už na dva mesiace a sedem zápasov najvyššej anglickej ligy.

Taliansko: Úspešné obdobie pre Škrinku

Líder talianskej Serie A Inter Milan si v uplynulom ligovom kole pripísal už deviatu výhru v rade. Víťazstvom 1:0 na ihrisku Bologni zvýšil aj svoje vedenie v tabuľke pred svojím mestským rivalom AC. Momentálne tak Inter kraľuje futbalu na Apeninskom polostrove s veľkým osembodovým náskokom. V jeho trojčlennej obrane odohral plnú minutáž opäť aj Milan Škriniar, ktorý sa vrátil do mesta módy po vydarenom reprezentačnom zraze. V kvalifikačných stretnutiach zaznamenal dva premiérové góly a získal aj cenu pre najlepšieho futbalistu Slovenska za rok 2020.

V akcii bol po pauze zavinenej menším zranením aj druhý ex-šošon v Taliansku Nikolas Špalek. Jeho Brescia mala na programe dve stretnutia, ktoré sa odohrali v piatok a následne aj v pondelok. "Špalo" nastúpil do obidvoch, no do štatistík sa nezapísal. V prvom z nich si pripísal 43 minút na ihrisku a v druhom odohral prvý polčas zápasu. Nakoniec z toho bola výhra 4:1 a remíza 2:2. Brescii na deviatom mieste tabuľky Serie B chýbajú momentálne iba dva body na play-off priečky.

Nemecko: Šošoni iba na striedačkách

Ani v šiestom zápase za sebou sa v drese berlínskej Herthy nepredstavil Peter Pekarík, ktorému nepomohli ani dobré výkony v drese reprezentácie. Derby dvoch berlínskych tímov však uplynulý víkend víťaza nespoznalo. Hertha remizovala s Unionom 1:1 a udržala na štrnástom mieste Bundesligy. Na zostupové priečky majú futbalisti z hlavného mesta Nemecka dvojbodový náskok.

Súboj tabuľkových susedov Augsburgu, v ktorom pôsobí aj Lászlo Bénes, a Hoffenheimu sa skončil výhrou bénesovcov. Víťazstvo 2:1 a posun na jedenáste miesto ligového poradia však sledoval "Laci" iba z lavičky náhradníkov. Minúty mu nezabezpečil ani gól, ktorý strelil v prípravnom stretnutí svojho tímu počas reprezentačnej prestávky.

Španielsko: Vavro a Huesca získali dôležité body

Mimoriadne dôležitý úspech si pripísala po štyroch dueloch bez výhry SD Huesca v zostave s Denisom Vavrom. Levante zdolala pomerom 2:0 po dvoch góloch najlepšieho strelca aragóncov Rafaela Mira, čo znamená posun na osemnáste miesto La Ligy. Už iba dva body stráca mužstvo okolo nášho bývalého stopéra na priečku zaručujúcu zotrvanie v najvyššej španielskej lige. Denis síce nenastúpil v základe, no na ihrisku nahradil zraneného Siovasa a svojím výkonom výrazne prispel k výhre Huescy.

Holandsko: "Božo" konečne v základe

Po dvoch remízach zaznamenal víťazstvo Feyenoord Rotterdam, v ktorého základnej jedenástke nastúpil po dlhej dobe aj Róbert Boženík. V súboji 28. kola si mužstvo vedené skúseným trénerom Dicom Advocaatom poradilo s tímom Fortuna Sittard 2:0. Prispel k tomu aj "Božo", ktorý na trávniku pobudol 65 minút a strelil aj úvodný gól, ktorý ale pre ofsajd nebol uznaný. Feyenoord figuruje stále na piatej priečke zaručujúcej boje o účasť v budúcom ročníku Európskej ligy.

Česko: Kanonáda Sparty, Karviná prerušila negatívnu sériu

Po týždňovej prestávke v bráne Bohemians Praha sa dostal opäť k slovu Patrik Le Giang. Svojimi zákrokmi pomohol "Bohemke" k remíze 0:0 proti silnému Jabloncu. Bol to pre neho už dvadsiaty prvý štart v tomto ročníku a tretia nula v treťom zápase po sebe. "Klokani" momentálne okupujú jedenáste miesto tabuľky českej Fortuna ligy.

V základnej zostave Sigmy Olomouc nastúpil na krídle Jaroslav Mihalík. Avšak ani v siedmom stretnutí v drese modrobielych si nepripísal gól či asistenciu. Počas zápasu odohral 68 minút a až po jeho odchode rozhodli Pardubice o najtesnejšej výhre. Sigma tak nevyužila možnosť posunúť sa práve pred sobotného súpera a v tabuľke klesla na deviate miesto.

Na súpiske Sparty Praha tentokrát chýbal pre zranenie Dávid Hancko. To však "rudým" vôbec neprekážalo a v prestrelke kola si poradili s Teplicami vysoko 7:2. Hetrikom sa zaskvel defenzívny záložník pražanov Ladislav Krejčí II.. Sparta tak využila zaváhanie mestského rivala Slavie a stiahla jej náskok na štrnásť bodov, pričom má aj dva duely k dobru.

Súboj až troch bývalých Šošonov sa odohral v Zlíne medzi domácim Fastavom a Karvinou. Zatiaľ čo domáci brankár Matej Rakovan presedel duel iba na lavičke náhradníkov, tak dvojica - Róbert Mazáň a Lukáš Čmelík sa podieľala na výhre Karvinej v pomere 2:1. Prvý menovaný odohral celé stretnutie a druhý šiel dole z ihriska po 83 minútach. Obaja súperi sa nachádzajú v tabuľke bok po boku s rovnakým ziskom 29 bodov. Zlín je dvanásty kvôli menšiemu počtu zápasov a Karviná tesne za ním na trinástom mieste.

Ďalší súboj trojice odchovancov MŠK bol na programe v Plzni. Do zápasu Viktórie proti Českým Budějoviciam zasiahli dvaja z troch hráčov. Miroslav Káčer v drese "Viktorky" bol len zdravým náhradníkom, no Martin Králik odohral plnú minutáž a Lukáš Jánošík nastúpil na 29 minút po troch dueloch mimo zostavy. Súboj skončil víťazstvom hráčov pod vedením nášho bývalého trénera Adriána Guľu po výsledku 2:1. Plzeň tak stále figuruje na šiestom mieste, zatiaľ čo Budějovice sú desiate.

Poľsko: V súboji ex-žilinčanov úspešnejší brankári

Hneď v prvom dueli na sebe narazila dvojica so žltozelenou minulosťou. Víťazne z tohto súboja vyšiel brankár Piastu Gliwice František Plach, ktorý vynuloval Wislu Plock v obrane s Kristiánom Vallom. Duel skončil výsledkom 1:0 pre Piast, ktorý tak úspešne poskočil na piate miesto Ekstraklasy s trojbodovou stratou na kvalifikáciu do Európskej ligy. Naopak Wisla sa nachádza na trinástej priečke, a čo je horšie, nevyhrala už v siedmom zápase za sebou.

Pauza v tomto týždni čakala na brankára tímu Rakow Czestochowa Dominika Holeca. Stretnutie proti tímu Stal Mielec bolo odložené z dôvodu koronavírusu v jednom z tímov.

Súboj Jagiellonie Bialystok v kádri aj Andrejom Kadlecom skončil prehrou domácich, ktorí nestačili na Slask Wroclaw po najtesnejšej prehre. Andrej by už mal mať jeho dlhotrvajúce zranenie vyliečené, no stále figuruje mimo zostavy momentálne dvanásteho celku poľskej ligy.

Poslednou dvojicou, ktorá zasiahla do bojov v najvyššej lige u našich severných susedov, je duo Dušan Kuciak a Samuel Mráz. Aj z tohto duelu vyšiel lepšie brankár, keďže Dušan výraznou mierou pomohol výhre jeho Lechie Gdaňsk v pomere 3:1 proti Mrázovmu Zaglebiu Lubin. Samo sa na ihrisko dostal v 70. minúte, keď striedal Miroslava Stocha. Prehru svojho tímu však už neodvrátil. V tabuľke je na tom, rovnako ako v tomto stretnutí, lepšie Lechia, ktorá stráca iba jeden bod na tretie miesto. Zaglebie je aktuálne deviate.

Maďarsko: Dominancia pokračuje ale stále bez "Škvara"

Do akcie sa po dlhšej pauze vrátili dominátori maďarskej ligy - Ferencváros Budapešť. Predposledným tím súťaže u našich južných susedov - Budafoki zdolali jasne 4:0. Náš bývalý kapitán Michal Škvarka však opäť nedostal u "Fradi" šancu a už v deviatom z posledných desiatich zápasov sa nepozrel na ihrisko. Jediné, čo ho môže tešiť, je fakt, že jeho klub vedie ligu o priepastných trinásť bodov a kráča tak k ďalšiemu titulu v jeho slávnej histórii.

Cyprus: Zakopnutie Omonie

Omonia Nikózia si trochu skomplikovala cestu za vytúženým titulom. V súboji so svojím prenasledovateľom Apollon Limassol prehrala gólom z nadstaveného času 0:1. Náskok na tohto súpera tak činí už iba jeden jediný bod a do konca súťaže ostáva odohrať ešte dve kolá. Futbalisti Omonie aj naším bývalým obrancom Tomášom Hubočanom majú však stále všetko vo svojich rukách. "Hubo" v tomto stretnutí odohral 83 minút predtým, ako od rozhodcu uvidel priamu červenú kartu a musel putovať pod sprchy.