Odchovanci v akcii (14. týždeň)
Počas uplynulého víkendu sme boli svedkami kvalitných zápasov v najlepších európskych ligách. Vo viacerých z nich nechýbali ani bývalí hráči či odchovanci nášho klubu, ktorí v minulosti na sebe nosili žltozelený dres.

Prinášame vám informácie v celku o bývalých Šošonoch, ktorí úspešne reprezentujú značku MŠK v zahraničí.

Anglicko: Po zranení "Heco" konečne aj s výhrou

Brankárska jednotka slovenskej reprezentácie a bývalá opora Šošonov Martin Dúbravka sa po zranení dostáva opäť do skvelej formy. Viacerými výbornými zákrokmi vychytal výhru svojmu Newcastle United v dôležitom súboji proti Burnley. Po návrate si tak "Heco" pripísal po prehre a štyroch remízach, aj vytúžené tri body. "Straky" sa po víťazstve 2:1 síce v tabuľke neposunuli, no navýšili svoj náskok zostupové priečky už na šesť bodov. Naopak na dohľad už majú Brighton či práve Burnley.

Taliansko: Inter sa približuje k titulu

Taliansky Inter Milan čakala v tomto týždni až dvojnásobná zápasová porcia. Nerazzurri aj so základným kameňom ich obrany Milanom Škriniarom to však zvládli a pripísali si na svoje konto šesť bodov. Už jedenástou výhrou v rade sa míľovými krokmi približujú k zisku vytúženého "Scudetta". Najprv si v utorkovej dohrávke poradili so Sassuolom 2:1 a v nedeľu rozhodol o ich najtesnejšej výhre v pomere 1:0 Matteo Darmian. Inter má momentálne v tabuľke Serie A náskok jedenástich bodov na rivala AC a v zostávajúcich ôsmich zápasoch im pre dosiahnutie titulu stačí zvíťaziť v piatich z nich.

Druhý ex-žilinský hráč Nikolas Špalek sa cez tento víkend na ihrisko nedostal. Z lavičky náhradníkov sa prizeral druhej remíze svojej Brescie v rade. Proti predposlednej Pescare sa zrodil výsledok 1:1, ktorým sa špalekovci udržali na deviatom mieste tabuľky Serie B.

Španielsko: Vavro už mimo zostupu

Druhé dôležité víťazstvo po sebe v boji o záchranu si pripísala Huesca. Prispel k nemu svojím výkonom aj Denis Vavro, ktorý na ihrisku pobudol 65 minút. Pripísal si síce nešťastný vlastný gól, no Huescu opäť potiahol za výhrou dvojgólový strelec Rafael Mir. Najlepší strelec Aragóncov zaznamenal už svoj dvanásty gól v sezóne a pomohol svojmu tímu k posunu mimo zostupové priečky. Na ich úkor tam klesol ich sobotný súper Elche po konečnom výsledku 1:3.

Nemecko: Ex-Žilinčania stále bez väčšej minutáže

Hertha Berlín zaknihovala druhú remízu po sebe v rámci Bundesligy. Body si zásluhou výsledku 1:1 tentokrát podelili so silným Mönchengladbachom. Smerom k júnovému Euru je pre náš národný tím zlou správou, že Peter Pekarík pravidelne nehráva a do stretnutia nezasiahol už po siedmy raz v rade. Jeho Hertha je momentálne pätnásta, no od zostupových pozícií ju delí iba lepšie skóre.

Prekvapivú prehru si zapísal Augsburg Lászla Bénesa. Proti beznádejne poslednému Schalke nezvládol nájsť 11. tím tabuľky odpoveď na gól zo štvrtej minúty a prehral ho najtesnejším výsledkom 0:1. Augsburg však stále pláva v bezpečných vodách najvyššej nemeckej súťaže. Laci sa v nedeľnom stretnutí dostal na trávnik v 79. minúte, no už nestihol odvrátiť prehru hostí.

Cyprus: Omoniu čaká rozhodujúci zápas

Fanúšikovia Omonie Nikózia už pomaly začínajú chystať oslavy titulu. Ich tím si totižto v uplynulom kole pripísal víťazstvo 2:0 proti hosťom z Olympie Nikózia. Do tohto stretnutia však nemohol zasiahnuť vykartovaný Tomáš Hubočan, ktorý si odpykával trest za červenú kartu v závere minulého zápasu. Klub z hlavného mesta Cypru si v lige stále drží tesný, jednobodový náskok pred druhým AEL Limassol. Rozhodne tak záverečné kolo a ich súboj proti štvrtému mužstvu tabuľky Anorthosis Famagusta.

"Hubko", držíme palce!

Holandsko: Výhra Feyenoordu, no bez "Boža"

Úspešnú nedeľu majú za sebou futbalisti Feyenoordu Rotterdam. Z Utrechtu si doviezli tri body za výhru v pomere 2:1. V tabuľke holandskej Eredivisie stále figurujú na piatej priečke, no na Vitesse Arnhem strácajú už iba dva body. Po minulotýždňovom návrate do základnej zostavy sa v tomto kole nedočkal minút Róbert Boženík. Na konte má tak v aktuálnej sezóne desať štartov v najvyššej súťaži, ale na svoj prvý presný zásah v sezóne stále čaká.

Česko: Le Giang vo forme, pražské derby dopadlo pre Hanca neúspešne

Už štvrté čisté konto v rade si na svoje konto pripísal brankár Bohemians Praha Patrik Le Giang. V rámci tejto série to bola v piatkovom dueli druhá výhra, v tomto prípade 2:0 na pôde Pardubíc. Pre Bohemku to znamená posun na desiatu priečku tabuľky, na ktorom stráca dva body práve na svojho posledného súpera.

Sobotný program českej Fortuna ligy priniesol až tri stretnutia za účasti bývalých hráčov MŠK Žilina. V prvom z nich však do zápasu nezasiahol náhradný brankár tímu Fastav Zlín Matej Rakovan. Navyše jeho tím podľahol Jabloncu 1:3.

Remíza 1:1 sa zrodila v súboji trojice ex-žltozelených hráčov v zápase medzi Karvinou a Plzňou. Do stretnutia 26. kola zasiahli všetci traja, na strane Karvinej odohral celú porciu minút Róbert Mazáň a v nadstavenom čase striedal Lukáš Čmelík. Rovnako bol členom základnej jedenástky hosťujúcej Viktórie aj Miroslav Káčer, ktorý opustil hraciu plochu v 84. minúte. V tabuľke delí tieto celky šesť priečok, zatiaľ čo Karviná je dvanásta, Plzeň figuruje na šiestom mieste.

Do akcie sa na pár minút dostal aj Jaroslav Mihalík. Krídelník Sigmy Olomouc vybehol na trávnik v 87. minúte a pre jeho tím z toho bolo víťazstvo 2:0 proti Příbrami. V pelotóne najvyššej českej ligy sú futbalisti z Olomouca na aktuálnom ôsmom mieste, keď preskočili už spomínané Pardubice.

V nedeľu obidva tímy ex-Šošonov zaznamenali prehru 0:2. Prvým mužstvom sú České Budějovice, ktoré nestačili na Zbrojovku Brno. V zostave tradične figuroval Martin Králik a žolíkom bol v 82. minúte aj Lukáš Jánošík. Po nevydarenom súboji klesli čierno-bieli na jedenástu priečku.

Druhým neúspešným tímom bola Sparta Praha v zostave s Dávidom Hanckom, ktorý na ľavej strane obrany odohral celý duel. V derby pražských "S" si nepočínala úspešne a nevyužila šancu znížiť bodový deficit na svojho mestského rivala - Slaviu Praha. Zo šlágru kola tak odišla s nulou a prehrou 0:2 a na druhom mieste stráca už takmer nedostihnuteľných sedemnásť bodov.

Poľsko: Šošoni s výhrami

Už piatok priniesol u našich severných susedov zápasy tímov, v ktorých pôsobia odchovanci Žiliny. Jagiellonia Bialystok zdolala v dôležitom súboji Cracoviu Krakow 2:1. Tešiť sa z toho mohol aj obranca Andrej Kadlec, ktorý si však stále doliečuje ťažké zranenie z jesene. Žlto-červení sa posunuli v rámci Ekstraklasy na pekné desiate miesto.

Po týždňovej pauze bol opäť v akcii aj brankár Dominik Holec, ktorého výkony ťahajú Rakow Czestochowa stále vyššie a vyššie. Wislu Krakow zdolali 2:1 a upevnili si tak tretiu priečku v poradí poľskej súťaže. Domino neprehral v bráne tímu zo stredu Poľska už sedem zápasov v rade.

Wisla Plock tentokrát bez pravého obrancu Kristiána Valla prehrala na pôde druhého Pogonu Štetín 0:2, no zachovala si svoje postavenie v tabuľke. Momentálne má na zostupovú priečku náskok piatich bodov.

Remízu si pripísal brankár štvrtého tímu tabuľky Dušan Kuciak. Jeho Lechia Gdaňsk si odniesla z Wroclawi bod po výsledku 1:1. Brankár slovenskej reprezentácie prehral so svojím tímom iba jeden z posledných ôsmich zápasov, čo svedčí o jeho dobrej forme.

Do hry zasiahol aj posledný bývalý hráč spod Dubňa. Samuel Mráz naskočil do hry v 78. minúte a po záverečnom hvizde sa mohol tešiť z víťazstva 2:1 proti Podbeskidziu. Zaglebie Lubin, v ktorom pôsobí na hosťovaní od začiatku tejto sezóny, je tak aktuálne deviate v nabitom poradí poľskej najvyššej ligy.

Maďarsko: "Škvaro" tri body od titulu

V súboji prvých dvoch tímov maďarskej ligy sa zrodila remíza 1:1. Ferencváros Budapešť si teda stále udržal trinásťbodový náskok pred druhou Puskás Academy. Keďže do konca ligy už ostáva iba päť kôl, tak tímu z hlavného mesta Maďarska stačí k zisku titulu uspieť v budúcom kole na pôde Kisvardy. Michal Škvarka sa, bohužiaľ, opäť nedostal do zápasovej nominácie a do hry nezasiahol už v piatom dueli Ferencvárosu za sebou.