Odchovanci v akcii (7. týždeň)
Počas uplynulého víkendu sa naplno rozbehli európske súťaže aj v ostatných krajinách, a preto sa vraciame s pravidelným prehľadom o tom, ako sa darilo bývalým šošonom za hranicami. Prinášame vám informácie v celku o našich bývalých hráčoch, ktorí úspešne reprezentujú značku MŠK v zahraničí.

anglicko: newcastle s nepríjemnou prehrou

Aj po uplynulom víkende platí, že náš odchovanec Martin Dúbravka nevynechal v aktuálnej sezóne Premier League ani minútu. "Hecov" Newcastle United čelil londýnskemu Arsenalu, pred stretnutím svojmu tabuľkovému susedovi. Strakám však duel vôbec nevyšiel, a hoci si Heco pripísal štyri úspešné zákroky, vyťahoval loptu zo siete rovnako štyrikrát. Newcastle po jasnej prehre 0:4 klesol na 13. priečku.

taliansko: súboj dvoch šošonov pre vavra, špalek nehral

Žreb talianskej Serie A postavil do cesty dvoch exšošonov - obrancov Milana Škriniara (Inter Miláno) a Denisa Vavra (Lazio Rím). Kým "Škrinka" ako opora defenzívy nechýbal v základnej zostave "nerrazzuri", "Deno" presedel duel na lavičke. Kľúčový zápas dopadol lepšie pre Lazio, ktoré otočilo nepriaznivý stav a zvíťazilo 2:1. Vavrovci poskočili na druhé miesto, z ktorého strácajú bod na prvý Juventus. Škriniarovci, naopak, klesli na tretiu priečku.

Zachraňujúca sa Brescia s bývalým šošonom Nikolasom Špalekom cestovala na pôdu majstrovského Juventusu. "Špalo" sledoval prehru svojho tímu 0:2 z lavičky náhradníkov. Brescia je aj naďalej v zostupových vodách Serie A, na záchranu stráca momentálne 7 bodov.

nemecko: pekarík v sezónnej premiére, bénes na lavičke

Až do 22. kola musel čakať odchovanec MŠK Peter Pekarík na tohtosezónnu premiéru v drese Herthy Berlín. Klub z hlavného mesta čelil poslednému Paderbornu. Hneď pri sezónnej ouvertúre si Peťo odkrútil celých 90 minút a svojím výkonom prispel k dôležitej výhre Herthy nad posledným tímom Bundesligy 2:1. Berlínsky klub sa tak dôležitým víťazstvom o čosi viac odpútal od spodných priečok tabuľky.

Borussia Mönchengladbach s Lacim Bénesom stále naháňa vedúci Bayern a zamotáva boj o nemecký titul. "Žriebätá" s Lacim na striedačke zdolali Düsseldorf jasne 4:1. Klub zo západu Nemecka stráca na prvú priečku aktuálne štyri body.

poľsko: všetci šošoni v akcii, z výhry sa tešili dvaja

Aj v poľskej Ekstraklase sa proti sebe postavili odchovanci Akadémie MŠK. Stalo sa tak v zápase Lechie Gdańsk, za ktorú v základe nastúpil brankár Dušan Kuciak a záložník Jaroslav Mihalík, a Piastu Gliwice, ktorého svätyňu strážil František Plach. Po vzájomnom stretnutí bolo šťastnejšie gdanské duo, ktoré sa tešilo z tesného víťazstva 1:0.

V zápasovej permanencii bol aj krajný bek Jagiellonie Białystok Andrej Kadlec. Ten odohral kompletnú porciu minút v dueli proti Korone Kielce. Gól v stretnutí nepadol a tímy sa tak rozišli zmierlivo 0:0.

česko: le giang vygumoval slaviu, v permanencii aj hanco

O veľké prekvapenie sa v českej najvyššej súťaži postarali futbalisti pražskej "Bohemky". Tá na čele s gólmanom Patrikom Le Giangom nielenže nedovolila vo vršovickom derby skórovať suverénnej Slavii, ale "klokani" dokázali zvíťaziť nad úradujúcim českým majstrom 1:0. Paťo sa na veľmi cennom víťazstve podieľal piatimi úspešnými zákrokmi, vďaka ktorým sa Bohemians vyšvihol o dve priečky vyššie, konkrétne na 11. miesto.

Menej dôvodov na radosť mal zadák pražskej Sparty Dávid Hancko. Ten síce odohral v prvom jarnom kole v základnej zostave celých 90 minút, no "rudí" doma podľahli Libercu 0:2.

Úvodné jarné kolo nevynechal ani brankár Zlína Matej Rakovan. Prvý ostrý zápas v kalendárnom roku však "ševcom" nevyšiel, pretože v Karvinej prehrali 0:2.

maďarsko: škvaro mimo pre zranenie

Bývalý kapitán šošonov Michal Škvarka, obliekajúci dres Ferencvárosu Budapešť, si musí na jarnú premiéru ešte počkať. Z hry ho vyradilo menšie zranenie kolena, a tak "Škvaro" nefiguroval na súpiske "Fradi" v šlágri kola proti Fehérváru. Úradujúci maďarský majster duel zvládol a po výsledku 1:0 si upevnil vedúce postavenie v NB1.

dánsko: mráz s úspešným vstupom do jari

Ligový kolotoč sa naplno rozbehol aj v Dánsku, kde v drese Brøndby Kodaň hráva aj Samuel Mráz. Samo odštartoval jar v základnej zostave a odohral 66 minút. Brøndby vkročilo do jarnej časti úspešne, keď zdolalo Odense 2:0.

cyprus: hubočan mimo základnej zostavy

Cyperská liga mala na rozdiel od ostatných líg krátku zimnú prestávku, a tak sa duely v tamojšej lige hrali hneď od začiatku januára. Tomáš Hubočan v službách Omonie Nikózia odohral v tomto kalendárnom roku päť duelov v základnej zostave. Do posledných dvoch zápasov však nenaskočil a Omonia dvakrát nevyhrala. Vo víkendovom zápase remizovala s AEL Limassol 1:1.

holandsko: božo s prvou a hneď aj víťaznou trefou

Holandsko je vďaka nášmu odchovancovi Robovi Boženíkovi ďalšou krajinou, v ktorej MŠK zanechá stopu. "Božo" v drese Feyenoordu Rotterdam naskakoval do zápasu proti Zwolle z lavičky na začiatku druhého polčasu. Keď sa už zdalo, že sa divoká prestrelka skončí remízou, dve minúty pred koncom prišla chvíľa rodáka z Terchovej, ktorý svojím premiérovým zásahom rozhodol o troch bodoch pre Feyenoord. Po víťazstve 4:3 je rotterdamský klub na priebežnom treťom mieste Eredivisie.