Základnú časť sme zakončili prehrou v Dunajskej Strede, do nadstavby až zo 6. miesta
Fortuna liga,
sobota 26. 2. 2022 od 17:00
MOL Aréna
3:1(1:0)
FC DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina
Góly: 3., 68. a 83. Krstović - 48. Rusnák
ŽK: 75. Nebyla, 78. Pinto (obaja Dunajská Streda)

FC DAC 1904 Dunajská Streda
Ferreira – Pinto, Kružliak (C), Muhamedbegovic, Davis – Andzouana (58. Veselovský), Nebyla (78. Dimun), A. Balić, Sharani – Hahn (69. Andrezinho), Krstović

Petráš - Rusnák, Kopas (C), Nemčík, Owusu - Gono, Mráz, Slebodník (73. Sauer) - Ďuriš, Mashike (56. Jánošík), Iľko
Súbojom 22. kola v Dunajskej Strede uzavreli futbalisti MŠK Žilina základnú časť Fortuna ligy. V hre bola pre Šošonov stále aj potenciálna 4. priečka pred štartom nadstavby. Avšak aj v druhom vzájomnom zápase sezóny sme proti DAC-u nezachytili úvod stretnutia. Pri jednogólovom manku sme sa otriasli až po prvom tlaku domácich a následne sme sa vyrovnali hrou a tesne po zmene strán aj na ukazovateli skóre. Vyrovnaný duel, ktorý sa po zmene strán rozbehol, bol o druhom góle. Ten sa napokon podarilo streliť domácim, ktorí výhru poistili ešte jedným presným zásahom.

Napokon tak vstúpime do nadstavby až zo 6. miesta, keď nás v tabuľke preskočila na poslednú chvíľu Sereď. Budúci týždeň nás tak čaká domáci súboj proti Slovanu.

Ešte pred samotným výkopom Šošoni pri spoločnom nástupe vyjadrili solidaritu so situáciou na Ukrajine transparentom #stopvojne. Nezatvárame oči. Nejde o politiku. Ide o ľudskú dôstojnosť a solidaritu. Ukrajina, #staystrong.

ZOSTRIH ZÁPASU

V súboji na Žitnom ostrove znova nemohol tréner Peter Černák počítať s viacerými hráčmi kvôli zdravotným problémom. Aj vďaka nim tak zažil premiéru v ligovom základe Elvis Mashike, prvýkrát na jar sa v zostave predstavil Filip Mráz, pričom s kapitánskou páskou viedol tím Adam Kopas.

Práve od nášho kapitána smeroval prvý nákop v zápase, ktorým vysunul Patrika Iľka, nádejnú šancu ale zastavilo ofsajdové postavenie. Úvod zápasu premenil DAC do gólu aj v druhom vzájomnom zápase ročníka, tentoraz sme v 3. minúte chybovali pri rozohrávke, k lopte sa poľahky dostal Krstović a prízemnou strelou k vzdialenejšej tyči poslal domácich do vedenia. Úvod podporený gólom patril aktívnejším Dunajskostredčanom, pred Petráša to lietalo po viacerých nebezpečných centroch. V 10. minúte zaznamenal náš prvý, nepresný pokus na bránu Dávid Ďuriš, letel ďaleko vedľa Ferreirovej brány. Nebezpečnejšie to vyzeralo v 19. minúte, kedy to zas lietalo do šestnástky domácich z našich kopačiek, zakončenie žltozelených však bolo zblokované alebo málo razantné. Oba tímy chceli hrať a najmä útočiť, v pasáži okolo 25. minúty však viaceré nepresnosti na oboch stranách znemožnili vypracovanie si gólových šancí. Toto mlčanie prelomil Andzouana na strane domácich, od nás zas Tomáš Nemčík. Oba projektily vyzerali nepríjemne, oba však minuli svoj cieľ. Do polčasovej prestávky to síce bolo s našou územnou prevahou a väčšinou na polovici domácich, no nedarilo sa nám zakončiť. Nezmenila to ani akcia sprava, Miro Gono to naservíroval Iľkovi, tiesnený krídelník MŠK iba slabo pohladil loptu. Rovnaký hráč to skúšal aj v poslednej minúte prvého polčasu, tečovaná strela obtrela ľavú tyč Ferreirovej svätyne, následný roh Šošonov uzavrel prvé dejstvo.

Gólový bol aj úvod druhého polčasu, tentoraz sme sa ale tešili my. Z odrazenej lopty to z hranice veľkého vápna nechytateľne trafil k tyči Matúš Rusnák a súboj bol znova otvorený - 1:1. Pre obrancu žltozelených to bol prvý ligový gól v aktuálnej sezóne. Šošoni ožili, naopak, domáce tribúny piskotom vyjadrili svoj postoj k dianiu na ihrisku. Ďalšiu odrazenú loptu mal na kopačke Gono, tentoraz ale k nemu stihla obrana domácich pristúpiť a jeho nádejný pokus zblokovať. Trénerský štáb reagoval na situáciu na trávniku striedaním Mashikeho, ktorého nahradil Lukáš Jánošík, čím sa preskupili aj naše útočné rady. Petráš musel byť v pohotovosti po hodine hry pri strele Veselovského, ktorú vytlačil na roh. Tento mikrosúboj sa opakoval aj v o tri minúty neskôr, Samo pohotovým vybehnutím zmaril domácemu krídelníkovi gólovú šancu. Nám sa naskytla po chybe v defenzíve DAC šanca, aktívny Iľko mieril tesne nad. Pasáž hore-dole sa musela páčiť divákom, my sme náš brejk nevyužili, na druhej strane sme sa domácemu ubránili, ale len na chvíľu. Nepochopiteľne sme totiž odkopli loptu naspäť domácemu útočiacemu hráčovi, do rozvrátenej obrany dostal ideálnu loptu Krstović, ktorý ďalšou strelou k tyči poslal domácich do opätovného vedenia. Do vyrovnania zavelil opäť Iľko, ktorý už hral na hrote útoku, vyprášil iba rukavice Ferreiru. Zápas z našej strany gradoval, gól sme však nedokázali streliť. Naopak, potentný Krstović nás v 83. minúte "zaklincoval" svojím tretím gólom. Záver sa prakticky už len dohrával, nič na skóre nezmenil half-volejom striedajúci Mário Sauer.

Naša prehra znamená, že do skupiny o titul pôjdeme až zo 6. miesta, keď nás na poslednú chvíľu preskočila v tabuľke Sereď. V prvom kole nadstavby tak privítame doma o týždeň bratislavský Slovan. Kompletné vyžrebovanie nadstavby prinesieme čoskoro.

Joao Janeiro, tréner FC DAC 1904 Dunajská Streda
"Z výsledku som šťastný. Potrebovali sme vyhrať a otočiť fanúšikov na našu stranu. Máme mladý tím, sme vo fáze výstavby mužstva. Potrebujeme podporu a fanúšikovia musia byť trpezliví. Po prehre nie sme najhorší, a ani po výhre nie sme najlepší."
Peter Černák, tréner MŠK Žilina
"Znova nám nevyšiel úvod, čo si budeme klamať... Chalani sa však postupne dostali z tlaku súpera a podali solídny výkon vzhľadom na všetky okolnosti. Zomkli sa, pristúpili k tomu správne, škoda výsledku. Lámalo sa to za stavu 1:1, kedy sme mali dobrý brejk, naopak, zo súperovho brejku a individuálnej chybe pri odkope sme mu dopriali druhý, napokon víťazný gól. Chceli sme s tým niečo spraviť, no tretí gól nás odrovnal. Napriek tomu to malo z našej strany slušné ofenzívne parametre. Zranení je naozaj dosť, absenciami dostali šancu ďalší chalani, ktorí sa jej chopili. Desať zápasov nadstavby bude o rozvíjaní potenciálu, ktorý tu jednoznačne je. Začíname hneď Slovanom, o motivácii nemusíme rozprávať. Každý duel v hornej šestke bude motivácia a skúsenosť."
Samuel Petráš, brankár MŠK Žilina

„Myslím si, že je prvoradé zdôrazniť, že konečne sme si zahrali pred slušne zaplneným publikom a ono videlo podľa mňa dobrý futbal. Myslím si, že herne sme boli lepší ako Dunajská Streda, však keď pískajú fanúšikovia na domáce mužstvo, tak niečo nie je podľa ich predstáv, podľa domáceho poriadku. To teší, ale nemáme z toho body a body nemáme kvôli našim detinským chybám. Dvakrát prihráme na gól a potom sa doháňame a nedoženieme manko. Myslím si ale, že sme tam mali dobré akcie, ktoré, škoda, že neskončili viac ako jedným gólom. Dnes sme z toho mohli vyťažiť viac, ale nepodarilo sa.“