Na záver sústredenia remíza 2:2 proti Rijeke
streda 30. 6. 2021 od 18:00
Športni park Ruteč
2:2(1:1)
HNK Rijeka - MŠK Žilina
Góly: 11. Murić (pok. kop), 73. Bušnja - 13. a 59. Bichakhchyan (prvý z pok. kopu)
ŽK: 77. Kopas
Rozhodca: Kajtazović
HNK Rijeka
Prskalo (46. Labrović) - Escoval, Galović, Galešić - Tomečak (62. Smolčić), Liber (70. Karrica), Čerin (46. Lepinjica), Pavičić (46. Lončar), Jurišić (54. Braut) - Murić (59. Bušnja), Vuk (46. Ampem)

Petráš - Suľa (46. Tandara), Kopas (78. Nagy), Minárik (78. Leitner), Anang (60. Sluka) - Myslovič (46. Bernát), Gono, Bichakhchyan (60. Slebodník) - Kaprálik (46. Goljan), Paur (60. Jibril), Ďuriš (60. Jambor)
Po troch rokoch sme si zopakovali konfrontáciu s chorvátskou Rijekou na sústredení v Kranjskej Gore. Na rovnakom ihrisku to bol tentokrát oveľa vyrovnanejší súboj, ktorý priniesol v prvom polčase jedenástky na oboch stranách. Nerozhodný stav trval takmer hodinu hry, kedy sa po našom výbornom pressingu presadil druhýkrát v zápase Bichakhchyan. Vyrovnať sa podarilo aj súperovi, a tak sa vo vyrovnanom stretnutí zrodila remíza 2:2.

Posledný prípravný zápas pred európskym štartom preverila staňovu družinu chorvátska Rijeka, ktorá oproti zápasu spred troch rokov rovnako omladila tím. My sme postavili opäť zmiešanú zostavu v rozostavení 4-3-3.

Hneď v úvodných sekundách vyskúšal pozornosť Sama Petráša Murić, ktorý nášho gólmana poriadne natiahol. Šošoni odpovedali po viacerých centroch, zakončiť sa nám ale nepodarilo. V 11. minúte sa staňovci márne sťažovali u hlavného rozhodcu po prísnej ruke, ktorú arbiter posúdil v šestnástke ako nedovolenú a Chorváti kopali penaltu. Tú premenil Murić a Rijeka rýchlo viedla. Ich náskok však vydržal iba sto sekúnd, za obranu si zbehol Dávid Ďuriš, obhodil si brankára Prskala, ktorý ho fauloval a rovnaká výhoda sa naskytla aj nám. Z bieleho bodu sa nepomýlil Vahan Bichakhchyan a začínalo sa odznova - 1:1. V 17. minúte sme mohli viesť po dobrom napádaní, kedy sa lopta dostala k osamotenému Ďurišovi, ale ten zakrútil loptu príliš vysoko. Rovnako pochodil Vuk, ktorý spred päťky pálil nad brvno. Rýchly futbal zo strany na stranu pokračoval, žltozelení nevyužili šancu po rýchlom brejku, ktorý stihol súper prerušiť, na opačnom konci ihriska zas Pavičić mieril v páde tesne vedľa. Agilný Murić strieľal so svojou ľavačkou aj v 32. minúte, proti bol Petráš a jeho pohotový zákrok znamenajúci rohový kop. Následne sa začali kopiť nepresnosti na oboch stranách, a tak vo finálnej fáze bolo k videniu do prestávky iba pár náznakov striel.

Po tri zmeny na oboch stranách spravili tréneri pred začiatkom druhého dejstva. Z našej strany nastúpil Adam Goljan, Marián Tandara a Ján Bernát. Ako prvý sa v druhom polčase uviedol strelou čerstvý Lepinjica, ktorý vyskúšal spoza šestnástky pozornosť Petráša. Oveľa väčší vzruch priniesla 51. minúta, kedy po rohovom kope Rijeky poskakovala lopta pred bránkovou čiarou. Nožničkami to v pasáži, ktorá patrila súperovi, skúšal ghanský útočník Ampem. Jeho zakončenie však bolo málo razantné a navyše nepresné. Následne prišli naše chvíle, ktoré vyvrcholili vedúcim gólom. Najskôr po rohu na zadnej tyči mieril iba do bočnej siete Minárik, potom nám však vyšlo napádanie, Jakub Paur v sklze získal loptu po váhaní brankára Labrovića, posunul Vahanovi, ktorý do prázdnej brány nemal problém zaznamenať svoj druhý gól v zápase - 1:2. V hluchej pasáži duelu sa podarilo Rijeke vyrovnať po nenápadnej, no presnej a prudkej strele Bušnju, ktorého si môžete pamätať aj z dresu Serede. Ten si prebral loptu pred šestnástkou a z otočky ju poslal k vzdialenejšej žrdi. Šošoni chceli ísť do vedenia aj druhýkrát v zápase, priamy kop Adama Kopasa zo záveru 76. minúty skončil iba na múre v bielom. V závere stretnutia komplikoval hru prudký vietor, ktorý unášal loptu z kopačiek oboch tímov. Skóre nezmenil už ani priamy kop Jána Bernáta.

Na záver sústredenia sme sa tak rozišli s Chorvátmi po remíze 2:2. Šošoni už vo štvrtok cestujú domov, kde sa budú pripravovať na budúcotýždňový ostrý štart v Európskej konferenčnej lige proti Dila Gori.

Pavol Staňo, tréner MŠK Žilina
„Keď sme sa pripravovali na tento zápas, vedeli sme, že to bude kvalitné mužstvo. V prvom polčase nám však náš zámer vychádzal celkom slušne. Stretnutie to bolo dnes otvorené, penalty na začiatku trochu vyprovokovali oba tímy. S herným prejavom som ale spokojný, chalani bojovali a hrali futbal, i keď mali právo aj na únavu. Do druhého polčasu sme zmenili niektorých chalanov, ktorí sa tiež prezentovali dobrým výkonom. Škoda, že sme neudržali naše vedenie, no treba priznať, že zápas sa mohol nakloniť na obidve strany. Mohol vyhrať súper a rovnako aj my.“
Jakub Paur, kapitán MŠK Žilina

„Dnešný zápas mal, čo sa týka kvality, vysoké parametre z oboch strán. Mali sme pasáže, kde sme ovládali hru, naopak, aj Rijeka mala úseky, kedy bola lepšie. Duel mal každopádne dobrú úroveň, je len škoda, že sme vedenie neudržali a nedotiahli súboj do víťazného konca. Vychádzal nám vysoký pressing, po ktorom padol náš druhý gól. Každý išiel naplno, v šprinte, čo nútilo Rijeku odkopávať lopty. Získavali sme ich, hrozili šancami, čo bolo dôležité. Určite môžeme stavať nielen na dnešnom výkone, ale aj na predchádzajúcich dvoch stretnutiach na sústredení. Verím, že nás tieto tieto kvalitné previerky správne pripravili na zápasy s Dila Gori zvládneme. Sústredenie bolo výborné, odmakal ho každý jeden, čo je najdôležitejšie. Teraz treba doladiť na tréningoch v domácom prostredí už len detaily – odstrániť veci, ktoré nefungujú, na druhej strane silné stránky musíme ešte zveľadiť.“