Fauly: 12:9

FK Železiarne Podbrezová
Rehák – Bartoš, Bakaľa (C), Mielke – Kováčik, Bajo, Chyla (67. Paraj), Ridwan – Galčík, Assinor (67. Kabongo), Yirajang (67. Okunola)

Belko - Leitner, Stojchevski, Ndjeungoue - Ďatko (61. Hranica), Gidi (90. Nsona), Sauer (C), Javorček - Essomba (73. Bari), Bile, Iľko (73. Adang)

Odvetnú časť skupiny o titul odštartovali futbalisti MŠK Žilina na pôde Podbrezovej. V súboji dvoch tímov hľadajúcich optimálnu formu to bolo živé na šance, góly však absentovali až do prestávky. Tesne pred ňou prišiel gól do šatne z kopačky Sauera, ktorý ukončil naše 342-minútové strelecké suchoty. Ten napokon skóroval aj po zmene strán a ukončil i naše víťazné suchoty. Aj druhá jarná výhra tak prišla proti Podbrezovej, navyše premiérová pre nového trénera Michala Ščasného. Nezmenil ju už ani gól Kabonga v závere.

V sobotu 27. apríla privítame Trnavu. Vstupenky sú už v predaji.

ZOSTRIH ZÁPASU

Trénerský zbor sa musel proti Podbrezovej zaobísť bez dvoch defenzívnych opôr - Tomáša Hubočana i Jána Minárika. K tomu absentoval na hrote aj Timotej Jambor. Aj preto si navliekol na rukáv kapitánsku pásku premiérovo v lige Mário Sauer. V základe dostali príležitosť Paťo Leitner i Andrej Stojchevski, vpredu operoval od začiatku Loic Essomba.

A od začiatku pršal na Horehroní dážď i šance na oboch stranách. Center Galčíka iba zahrial Belka. Naše premiérové zakončenie prišlo v 3. minúte od Erica Bileho, ktorý v dobrej pozícii namieril iba do Reháka. Domáci odpovedali kľučkami Yirajanga v nebezpečnom priestore a jeho zblokovanou strelou. Škoda následnej hlavičky Paťa Leitnera, ktorý po odvrátenom rohu možno ostal trochu prekvapený, že mu lopta pristála na hlave. Lopta v 21. minúte zas pristála na našom brvne po technickej strele Sanusiho, Belo sa načahoval, pomohla mu horná konštrukcia brány. Náš gólman bol v permanencii aj po prudkej strele Yirajanga, ktorú boxoval. Neprestávalo pršať, čo pravdepodobne zapríčinilo pád Domina Javorčeka v sľubnej pozícii. Domáci boli na našej polovici častejšie, vyhrávať sme ale mohli my. Po šťastnom odraze lopty sa dostal do úniku Eric Bile, vyriešil to iba prudkou strelou mimo. Znova nepríjemne pre našu bránu mieril Sanusi v 39. minúte, Belo tentokrát vytiahol loptu spod brvna. Náš odchovanec v bráne bol úspešný aj po rýchlom brejku domácich a prízemnom zakončení Kováčika. Do kabín sa predsa len nešlo za bezgólového stavu. Aktívny Bile centroval do ohňa, domáci to odvrátili iba k Samovi Ďatkovi. Ten ukázal futbalový rozum, z prvej to posunul na Maja Sauera, osamoteného pred päťkou Podbrezovej, a nový kapitán MŠK nás poslal gólom do šatne do dôležitého vedenia - 0:1.

Po zmene strán začal páliť Roland Galčík. Šošoni v defenzíve ho poznali, napriek tomu si ich šikovne zasekol. Našťastie pálil slepými, resp. mimo troch žrdí. Aj v druhom polčase si Belo zalietal, Kováčik to mieril znova pod brvno. Zahanbiť sa nenechali ani žltozelení borci, Rehák napodobnil Belka dobrým zákrokom proti bombe Stojchevskeho. Agilný Galčík mal na kopačke ďalší gól po našej ľahkej strate, našťastie netrafil našu bránu. Koledovali sme si o "prúser" ľahkovážnou rozohrávkou, pri experimentoch našej defenzívy sme si vydýchli po strele Yirajanga a ďalšom spoľahlivom zákroku Belka. A kde-tu mu pomohli aj obetaví obrancovia, ako pri skrumáži v 75. minúte a zblokovanom pokuse Kabonga. My už sme viac-menej číhali na chybu súpera či voľný priestor. Už tradične to režíroval Sauer, ktorý si napokon za svoju aktivitu vypýtal druhý gól. Nešťastie v zakončení spred týždňa si Majo vynahradil proti železiarom, keď prihrávku Xaviera Adanga premenil strelou "popod zem" na druhý gól v zápase - 0:2. Ľubo Belko si napokon na Horehroní nepripísal ôsmu nulu v sezóne, keď sme na ďalší laxný odkop a chybu doplatili gólovým zakončením Kabonga. Podbrezová ožila a my sme mohli ďakovať za výhru okrem skvelého Belka aj Jamesovi Ndjeungouemu, ktorý telom na čiare zachránil čistý gól. V samom závere sme ustáli rohové kopy domácich a Podbrezovú zdolali aj druhýkrát v nadstavbe.

Presne o týždeň sa presúvajú Šošoni na domáci trávnik - pod Dubňom v sobotu 27. apríla privítame Trnavu. Vstupenky sú už v predaji.

Roman Skuhravý, tréner FK Železiarne Podbrezová
"Bolo na nás vidieť, že sa s tou negatívnou sériou bijeme a nevzdávame sa. Keď si analyzujeme zápasy, tak je tam vždy nejaká vec, ktorá nedovolí, aby ste sa z tej krízy dostali. My sme vstúpili do duelu veľmi dobre, prvý polčas sme mali dobrý prechod, dostávali sme sa do streleckých pozícií. Na môj vkus sme hrali veľa prihrávok do strany, chcelo to hrať viac kolmejšie. Cez polčas som napriek únave videl, že s tým hráči chcú niečo urobiť. Stále som veril, že sme schopní zápas otočiť, ale kľúčový moment bol lacný druhý gól. Teší ma, že napriek tomu, v akej sme situácii, sa mužstvo nevzdalo a chcelo s tým niečo urobiť, čo je motív do ďalšej práce. Dostávame veľa gólov a nedávame ich, tam je pes zakopaný. Čaká nás práca, budeme pracovať ďalej."
Michal Ščasný, tréner MŠK Žilina
„Treba si priznať, že sme neboli lepším tímom, čím ale nechcem dehonestovať výkon našich hráčov. Každý z nás si však určite uvedomuje, že to nebolo optimálne. Veľa sme strácali loptu, málo sme ju rotovali, nefungovala nám prechodová fáza a púšťali sme Podbrezovú do rýchlych protiútokov. Rovnako aj z postupného útoku sa domáci dostali do množstva šancí. To sú veci, ktoré musíme odstrániť, aby sme mohli byť úspešní. Stále však výhru a tri body berieme, mladému tímu ako sme my to určite môže pomôcť a pridať na sebavedomí. Zlomili sme sériu bez výhry i bez gólu a verím, že to chalanov ešte viac nakopne do tréningov a do zápasu s Trnavou. Snáď nadviažeme skôr na výkon proti Ružomberku a pridáme k tomu dnešné góly, efektivita musí byť u nás doma lepšia. Vyzdvihol by som výkon Ľuba Belka, ktorý nás dnes svojimi zákrokmi podržal, aj vďaka nemu berieme domov tri body. Jedným dychom však dodávam, že ako celé družstvo vyhrávame aj prehrávame. Dnes ich vybojoval celý tím, dnes vyhrala Žilina. Tešíme sa už na Spartak, budeme sa chcieť rozlúčiť s fanúšikmi pod Dubňom aktívnou hrou. Určite to bude ťažké, ale potrebujeme potvrdiť víťazstvo vonku a bodovať aj doma, aby sme ostali na čo najvyšších priečkach.“
Ľubomír Belko, brankár MŠK Žilina

"Bol to otvorený zápas, hralo sa hore-dole, čo sme aj očakávali. Podbrezová rovnako ako my hrá ofenzívne a futbalovo. V prvom dejstve sme mali skôr náznaky šancí, zatiaľ čo domáci mali viac vyložených. Našťastie sme ich ustáli a v závere polčasu strelili gól do šatne. To nás trochu nakoplo aj do ďalšieho priebehu. Po zmene strán sme čakali, že nás súper zatlačí a budeme musieť hrať trochu v bloku. Spoliehali sme sa, že tým pádom prídu šance na brejky, ktoré aj prišli, no neriešili sme ich väčšinou dobre. Zopakoval sa však prvý polčas, keď sme ustáli príležitosti Podbrezovej a my sme po podobnej akcii pridali aj druhý presný zásah. Následne sme si mysleli, že sa to už uhrá samo, no dopustili sme drámu, čo mňa a určite ani ostatných neteší. Zbytočne sme ku koncu kopili chyby v defenzíve. Môžeme povedať, že v závere sme tie tri body vybojovali aj s dávkou šťastia. Sme však radi za pozitívny impulz, ktorý padne nám aj novému trénerovi vhod. Musíme ale pracovať ďalej, pretože v hre máme stále viacero nedostatkov. Pred záverom ligy a bojom o 3. miesto, ktoré je naším cieľom, je to ale dobré nakopnutie. Môj výkon a dnešnú výhru venujem ako súčasť gratulácie nášmu trénerovi brankárov Milošovi Volešákovi, ktorý dnes oslavuje okrúhlu 40-tku.“